"Kolory Polski" - Krośniewice

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Łęczycka 5

TANIEC I OGIEŃ
DANCE OF FIRE

Zespół w składzie: Grzegorz Tobis – klarnety / instrumenty perkusyjne, Waldemar Żarów – klarnet/tilinca, Piotr Wybraniec – klarnet, Tomasz Żymła – klarnet basowy / flet irlandzki

W programie koncertu: „Jovano Jovanke”, „Aide Jano”, „Bandoska”, „Krivo Horo”, „Cetvorno Horo”, „Khupah Tanz”, „Araber Tanz” (melodie i tańce tradycyjne), a także kompozycje własne zespołu: „Velosiped”, „Fire Horo”

Dance of Fire to pierwszy w Polsce kwartet klarnetowy specjalizujący się w muzyce folkowej. Źródłem inspiracji jest dla artystów muzyka bałkańska, klezmerska i rodzima. Grają kompozycje własne, a także melodie tradycyjne, wyłącznie w swoich aranżacjach. Do dźwięku klarnetów dodają perkusję i etniczne instrumenty dęte. Wszystko to razem tworzy unikalne brzmienie Dance of Fire – ognistą mieszankę klasycznej techniki i słowiańskiej energii.
Czterej członkowie zespołu ukończyli Akademię Muzyczną w Katowicach i na co dzień grają w najlepszych polskich orkiestrach symfonicznych i operowych. Początek ich współpracy datuje się na rok 2014; wtedy to postanowili wspólnie realizować swoją pasję, którą jest muzyka tradycyjna. Zaczęli poszukiwać nowych barw i środków ekspresji. Brzmienie, które udało im się stworzyć, niejednokrotnie doceniła międzynarodowa publiczność, między innymi na koncertach podczas Europejskich Kongresów Klarnetowych w Katowicach i Gandawie, stolicy Flandrii. Artyści są laureatami 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Amsterdamie.
Koncerty Dance of Fire to mieszanka bałkańskiej energii, polskiej spontaniczności i liryzmu oraz klezmerskiej wirtuozerii. Tematy muzyki tradycyjnej często prowokują do improwizacji, tak więc każde wykonanie utworu jest niepowtarzalne. Szczerość przekazu i bezpośredniość drzemiąca w muzyce ludowej sprawia, że trafia ona prosto do serc publiczności.
Podczas koncertu w Krośniewicach zabrzmi muzyka bałkańska, żydowska i polska.