Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

"Kolory Polski" - Folkowa tradycja - Krośniewice

17 lipca 2016, 19.00 Wstęp wolny

Krośniewice, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, ul. Łęczycka 5

 

Folkowa tradycja

 

Wykonawcy:

Gęsty Kożuch Kurzu w składzie: Maria Stępień – skrzypce; Marcin Lorenc – skrzypce; Joanna Gancarczyk – basy, śpiew; Kazimierz Nitkiewicz – trąbka; Jakub Korona – baraban

 

Łódzki zespół Gęsty Kożuch Kurzu jest zdobywcą Grand Prix tegorocznego XIX Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. To nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla muzyków promujących polskie utwory oparte na tradycyjnych źródłach. Specjalnością istniejącego od pięciu lat zespołu jest muzyka z okolic Łodzi i ziemi łódzkiej (w szczególności z regionów: łęczyckiego, sieradzkiego, rawskiego, opoczyńskiego i łowickiego). Kapela stara się odtwarzać charakterystykę wymienionych regionów, jak i poszczególnych twórców, widząc wokół Łodzi ogromną różnorodność temperamentów muzycznych. Spośród muzykantów, na których artyści się wzorują, można wymienić skrzypka łęczyckiego Tadeusza Kubiaka, harmonistę łowickiego Sławomira Czekalskiego oraz nieżyjącego już skrzypka rawskiego Stanisława Klejnasa (1905–1988). Zespół oczarowuje nie tylko publiczność, ale również jury wielu konkursów. Spośród nagród zdobytych przez muzyków, poza tegoroczną, należy wymienić: II miejsce w konkursie „Stara Tradycja” (2012), Basztę w kategorii „folklor rekonstruowany” na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2012). Kapela jest dobrze znana łódzkim melomanom – od listopada 2011 r. jej członkowie we współpracy z życzliwymi instytucjami (Fabryką Sztuki, AOIA czy Teatrem Szwalnia) organizują cykl Pograjka Łódzka, w ramach którego odbywają się warsztaty, pokazy filmów, wykłady oraz potańcówki. „Jesteśmy wolnymi elektronami – mówią członkowie zespołu. – Każdy z nas jest z innego środowiska, ma inne doświadczenia, na co dzień słucha innej muzyki. Wspólną przestrzenią dla naszego spotkania staje się żywa i dzika wiejska muzyka, przy której iskry się sypią, która nas cieszy, tak jak współobecność, zabawa i muzykowanie”. Podczas koncertu w Krośniewicach usłyszymy kujawiaki, kujony i pieśni z regionu sieradzkiego oraz łęczyckiego.

 

Krośniewice

 


Z WYCIECZKĄ NA KOLORY

W programie: Besiekiery – ruiny późnogotyckiego zamku, Grabów – miasto cebuli i palanta, Krośniewice – Jerzy Dunin-Borkowski (muzeum), Rajmund Rembieliński, zespół pałacowo-parkowy Rembielińskich, Andersówka (miejsce urodzenia generała Władysława Andersa), kościół NMP

Cena wycieczki 60 zł, wyjazd g. 11.00

Koszt uczestnictwa (w tym przewodnik, ubezpieczenie, bilety do wybranych obiektów) podany jest przy informacji o wycieczce. Liczba miejsc ograniczona – jednak by wyjazd doszedł do skutku, grupa musi liczyć co najmniej 30 osób.

Miejsce zbiórki: ul. Traugutta 18 (przed Łódzkim Domem Kultury). Godziny wyjazdu mogą ulec zmianie – uczestnicy wycieczki zostaną o tym wcześniej powiadomieni.

Informacje, zapisy i sprzedaż wycieczek: Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, ul. Piotrkowska 17, front, I piętro, p. 12, e-mail: tplodz1959@wp.pl, http://www.tplodzi.eu, tel. +48 607 828 892.

Sprzedaż rozpoczyna się 13 czerwca. Rezerwacje telefoniczne nie będą przyjmowane.

Godziny otwarcia TPŁ: w czerwcu od poniedziałku do czwartku g. 11.00-14.00, w lipcu i sierpniu we wtorek i piątek g. 14.00-17.00.

Organizator wycieczek zastrzega sobie możliwość zmiany programu lub kolejności zwiedzanych obiektów z przyczyn od niego niezależnych.

Archiwum koncertoweArchiwum informacji