Styczeń '19

Dla dzieci

Jubileuszowy recital organowy

21 lutego 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 40 PLN normalne, 30 PLN ulgowe

„Od czasu, gdy zaczęto budować sale koncertowe, organy uważane były za  ukoronowanie takiej inwestycji. Wyjątkowość organów znajdujących się w Filharmonii Łódzkiej polega na tym, że są to dwa instrumenty zupełnie od siebie niezależne, zbudowane w dwóch różnych stylach historycznych. Każda para organów ma swoje własne piszczałki, choć są one umieszczone za wspólną fasadą. Takie rozwiązanie pozwala odzwierciedlić prawie całe spektrum muzyki organowej i doświadczyć jej różnorodności w jednym pomieszczeniu. Daje możliwość jak najwierniejszego oryginałowi wykonawstwa utworów z różnych epok. Nie trzeba już godzić się na artystyczne kompromisy, co jest konieczne w przypadku korzystania z tzw. instrumentów uniwersalnych. Teraz muzykę każdej epoki można grać jak najbardziej ekspresyjnie i prezentować ją słuchaczom tak, jak słyszeli ją ówcześni kompozytorzy” – tak o organach Filharmonii Łódzkiej mówi konsultant ich budowy, Krzysztof Urbaniak. Najlepszą okazją ku temu, by doświadczyć wspomnianej różnorodności muzyki organowej, będą dwa recitale, podczas których wystąpią: artysta rezydent FŁ, laureat wielu konkursów wykonawczych i ceniony ekspert organowy Krzysztof Urbaniak oraz Ludger Lohmann – autor koncepcji organów FŁ, zwycięzca m.in. prestiżowego konkursu ARD w Monachium, profesor Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. Repertuar będzie przekrojem przez wieki – usłyszymy utwory barokowego mistrza J. S. Bacha, dzieła jednej z najwybitniejszych postaci epoki romantyzmu Ferenca Liszta oraz kompozycje twórców XX w., Niemca Sigfrida Karga-Elerta oraz Francuza Maurice’a Duruflé.

Wykonawcy i repertuar:
Krzysztof Urbaniak – organy
Johann Sebastian Bach - Toccata i fuga d-moll BWV 565
Franz Liszt - Praeludium und Fuge über B-A-C-H
Siedfried Karg-Elert - Chorał symfoniczny „Ach bleib bei deiner Gnade"

Ludger Lohmann – organy
Maurice Duruflé - Prélude, adagio et choral varié sur le theme du „Veni Creator" op. 4
Franz Liszt - Phantasie und Fuge über den Choral „Ad nos, ad salutarem undam" S. 259

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego