Jubileuszowy koncert symfoniczny w 100. rocznicę powstania orkiestry FŁ

17 lutego 2015, 19.00 Kup bilet >

17 lutego 1915 r. to wyjątkowa data dla łodzian. To właśnie tego dnia, w ówczesnym drewnianym Teatrze Wielkim przy ul. Konstantynowskiej (dziś ul. Legionów), miał miejsce pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej – zespołu, który był poprzednikiem obecnej orkiestry Filharmonii. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem był Tadeusz Mazurkiewicz, a w pierwszym składzie znaleźli się m.in. Paweł Klecki, wtedy dobrze zapowiadający się skrzypek, później sławny dyrygent, oraz Aleksander Tansman, kompozytor. W pierwszych latach działalności orkiestry próby odbywały się w lokalu żydowskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Hazomir”, a koncerty we wspomnianym Teatrze Wielkim oraz w Domu Koncertowym Ignacego Vogla przy ul. Dzielnej (dziś ul. Narutowicza). Przez kolejne dekady znaczenie orkiestry rosło. Po II wojnie światowej łodzianie cieszyli się już Miejską Filharmonią, a od 1949 roku – Państwową Filharmonią. W 1984 r. instytucja przyjęła imię słynnego pianisty Artura Rubinsteina.

W 2015 roku orkiestra Filharmonii Łódzkiej świętuje stulecie działalności. Podczas uroczystego koncertu jubileuszowego nie zabraknie muzycznych fajerwerków. Wśród nich, na słuchaczy czekają m.in. wykonanie kompozycji „Musica festiva” na podwójne organy i orkiestrę, który na okoliczność jubileuszu skomponował Krzysztof Meyer, a także II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina w wykonaniu austriackiego pianisty Ingolfa Wundera, zdobywcy II nagrody ex equo XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010). Identycznego programu z udziałem tych samych artystów będzie można posłuchać także 18 lutego.

Ingolf Wunder – fortepian, Ludger Lohmann - organy, Krzysztof Urbaniak – organy

Daniel Raiskin – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Dymitr Szostakowicz - Uwertura uroczysta op. 96