Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Jubileuszowy koncert symfoniczny w 100. rocznicę powstania orkiestry FŁ

17 lutego 2015, 19.00 Kup bilet >

17 lutego 1915 r. to wyjątkowa data dla łodzian. To właśnie tego dnia, w ówczesnym drewnianym Teatrze Wielkim przy ul. Konstantynowskiej (dziś ul. Legionów), miał miejsce pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej – zespołu, który był poprzednikiem obecnej orkiestry Filharmonii. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem był Tadeusz Mazurkiewicz, a w pierwszym składzie znaleźli się m.in. Paweł Klecki, wtedy dobrze zapowiadający się skrzypek, później sławny dyrygent, oraz Aleksander Tansman, kompozytor. W pierwszych latach działalności orkiestry próby odbywały się w lokalu żydowskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Hazomir”, a koncerty we wspomnianym Teatrze Wielkim oraz w Domu Koncertowym Ignacego Vogla przy ul. Dzielnej (dziś ul. Narutowicza). Przez kolejne dekady znaczenie orkiestry rosło. Po II wojnie światowej łodzianie cieszyli się już Miejską Filharmonią, a od 1949 roku – Państwową Filharmonią. W 1984 r. instytucja przyjęła imię słynnego pianisty Artura Rubinsteina.

W 2015 roku orkiestra Filharmonii Łódzkiej świętuje stulecie działalności. Podczas uroczystego koncertu jubileuszowego nie zabraknie muzycznych fajerwerków. Wśród nich, na słuchaczy czekają m.in. wykonanie kompozycji „Musica festiva” na podwójne organy i orkiestrę, który na okoliczność jubileuszu skomponował Krzysztof Meyer, a także II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina w wykonaniu austriackiego pianisty Ingolfa Wundera, zdobywcy II nagrody ex equo XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010). Identycznego programu z udziałem tych samych artystów będzie można posłuchać także 18 lutego.

Wykonawcy:

Ingolf Wunder – fortepian, Ludger Lohmann - organy, Krzysztof Urbaniak – organy

Daniel Raiskin – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program:

Dymitr Szostakowicz - Uwertura uroczysta op. 96

Krzysztof Meyer - „Musica Festiva” - koncert na dwoje organów i orkiestrę zamówiony przez FŁ

Jean Sibelius - „Finlandia” op. 26

Fryderyk Chopin - II Koncert fortepianowy f-moll op. 21


Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.