Styczeń '21

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Inauguracja sezonu artystycznego 2015/2016

Jan Lisiecki - piano18 września 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Jan Lisiecki, znany już łódzkiej publiczności młody pianista, zagra Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów romantycznych. Przypomnijmy: obecnie 20-letni wirtuoz fortepianu urodził się w Kanadzie, w polskiej rodzinie. Już w wieku 9 lat zadebiutował z orkiestrą, a mając 15 lat podpisał kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon. Występuje w największych salach koncertowych świata, jak Carnegie Hall czy wiedeński Konzerthaus. Z przyjemnością powitamy też związanego z naszym miastem dyrygenta José Marię Florência, pochodzącego z Brazylii, ale mieszkającego w Polsce od 25 lat ucznia Henryka Czyża.
Balet-Pantomima „Harnasie” to owoc uczestnictwa Karola Szymanowskiego w życiu towarzysko-artystycznym Zakopanego u progu lat 20. XX wieku. Pomysł „Harnasiów” dojrzał 22 kwietnia 1923, kiedy kompozytor jeździł jako pierwszy drużba zapraszać gości na wesele góralki Heleny Rojówny z literatem Jerzym Mieczysławem Rytardem. Rewelacyjny okazał się zastosowany przez Szymanowskiego rodzaj stylizacji folkloru. Zawarte w „Harnasiach” cytaty z 9 melodii ludowych są zanurzone w dysonansowej harmonii, przekształcone, a niekiedy posplatane w kilkugłosowe kanony i wspaniale rozpisane na wielkie instrumentarium: orkiestrę symfoniczną, chór mieszany oraz tenor solo.

Wykonawcy:

Jan Lisiecki – fortepian, Rafał Bartmiński – tenor

Jose Maria Florencio – dyrygent


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
Dawid Ber – przygotowanie chóru

 

Program:

Krzysztof Penderecki - Adagio z III Symfonii (wersja na orkiestrę smyczkową)

Robert Schumann - Koncert fortepianowy a–moll op.54

Karol Szymanowski - Harnasie op. 55 balet-pantomima w 3 obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.