INAUGURACJA 24. „KOLORÓW POLSKI”

2 lipca 2023, 19.00

POŚWIĘTNE
Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej, ul. Główna 7

Jakub Jakowicz – skrzypce
Krzysztof Jakowicz – skrzypce
Piotr Pławner – prowadzenie zespołu, kierownictwo artystyczne
Capella Bydgostiensis

Francesco Onofrio
 Manfredini – Concerto grosso F-dur op. 3 nr 1
Georg Philipp Telemann – Koncert polski G-dur TWV 43:G7
Johann Sebastian Bach – Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041
Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Johann Sebastian Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
Astor Piazzolla – „Oblivion”

Tegoroczną inaugurację festiwalu uświetni występ jednego z najlepszych polskich zespołów kameralnych: Capella Bydgostiensis. Orkiestra w ubiegłym roku świętowała jubileusz 60-lecia istnienia. Choć początkowo specjalizowała się w muzyce dawnej, obecnie jest ceniona za wszechstronność; z powodzeniem wykonuje utwory kolejnych epok aż do współczesności, a także przeboje muzyki filmowej, musicalowej i rozrywkowej w nowych aranżacjach. Zespół wystąpi pod batutą swego szefa dyrygenta, Piotra Pławnera, urodzonego w Łodzi wybitnego skrzypka (zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1991 roku), który w ostatnich latach systematycznie poszerza horyzonty swojej działalności, coraz więcej uwagi poświęcając kameralistyce i dyrygenturze. Partie solowe utworów włoskiego i niemieckiego baroku wykonają dwaj znakomici skrzypkowie, ojciec i syn: Krzysztof i Jakub Jakowiczowie.

Odświętności muzyce doda otoczenie: sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej, jedna z największych barokowych świątyń w województwie łódzkim. Wzniesiona, by pomieścić licznych pątników, składających hołd cudownemu obrazowi Matki Bożej Świętorodzinnej, wzbudza respekt monumentalną bryłą z potężną kopułą. Dwie mniejsze kopuły przykrywają narożne kaplice. Umieszczone w niszach rzeźby, wykonane z wypalonej gliny w kolorze ceglastym, kontrastują z bielą tynku. Wnętrze świątyni to kwintesencja sztuki barokowej na najwyższym poziomie. Cudowny obraz w głównym ołtarzu, pełnym rzeźb, przedstawia Świętą Rodzinę przy stole rozświetlonym świecą, a postacie w barokowych strojach wskazują, że obraz jest dziełem nieznanego malarza XVII-wiecznego, który skopiował rycinę Jakuba Collota z Lotaryngii.

Fot. Marcin Stępień