Czerwiec '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

INAUGURACJA 23. FESTIWALU „KOLORY POLSKI”

26 czerwca 2022, 18.00

CHARŁUPIA MAŁA, Sanktuarium Matki Bożej Charłupskiej Księżnej Sieradzkiej – kościół pw. Narodzenia NMP, ul. ks. L. Radzymińskiego 2

 

Wykonawcy:
Piotr Pławner – skrzypce, dyrygent
Śląska Orkiestra Kameralna
trio jazzowe w składzie:
Paweł Tomaszewski – fortepian
Robert Kubiszyn – kontrabas
Paweł Dobrowolski – perkusja

 

Program:
G. Mahler – Adagietto z V Symfonii cis-moll
Sz. Laks – Sinfonietta na smyczki
utwory H. Wieniawskiego w opracowaniu Dariusza Zbocha na skrzypce solo, orkiestrę smyczkową i trio jazzowe

 

Wstęp wolny

 

W  ubiegłym  roku  minęło  30  lat  od  zwycięstwa  Piotra  Pławnera w X Międzynarodowym  Konkursie  Skrzypcowym im. Henryka  Wieniawskiego w Poznaniu. Rocznica okazała się dla znakomitego łódzkiego skrzypka, laureata Fryderyka, pretekstem do przygotowania specjalnego programu z utworami Wieniawskiego w aranżacjach jazzowych. To nawiązanie do XIX-wiecznej tradycji opracowywania znanych tematów i tworzenia z nich wariacji, fantazji czy potpourri. Tego rodzaju wirtuozowskie utwory miał w swym repertuarze sam Wieniawski, by wymienić Fantazję na tematy z opery „Faust” Gounoda op. 20.

Piotr Pławner, jak sam przyznaje, z muzyką improwizowaną zetknął się jeszcze w szkole, kiedy poznał pianistę Leszka Możdżera, dzięki któremu głębiej zainteresował się jazzem. Jednak dopiero teraz zdecydował  się  na  stworzenie  pełnowymiarowego  programu,  którego  premiera  odbędzie  się  na  Kolorach Polski. Opracowaniom utworów Wieniawskiego autorstwa Dariusza Zbocha towarzyszyć będzie Adagietto z V Symfonii cis-moll Mahlera, słynne wyznanie miłości do Almy, późniejszej żony kompozytora; zabrzmi także Sinfonietta na smyczki Szymona Laksa, jednego z ciekawszych polskich kompozytorów XX wieku, który sporą część życia spędził w Paryżu. Jego lekka i przystępna twórczość wpisuje się w nurt francuskiego neoklasycyzmu, czego Sinfonietta z 1936 roku jest świetnym przykładem.

Inauguracja tegorocznych „Kolorów Polskich” odbędzie się w Charłupi Małej, wsi położonej przy trasie Turek–Konin cztery kilometry od Sieradza. Znajdujący się tu kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, utrzymany w stylu neogotyckim, jest już czwartą świątynią w tym samym miejscu;  pochodzi  z  początków  XX  wieku. Przyciąga wiernych słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Charłupskiej – Księżnej Sieradzkiej. To niesygnowane malowidło anonimowego polskiego artysty pochodzi z XVII wieku, namalowane jest farbą olejną na grubym płótnie naciągniętym na topolowe deski. Obraz  otaczany  jest  kultem  od  XVIII  stulecia – wówczas to na  zaproszenie ówczesnego proboszcza przybyła do Charłupi Małej specjalna komisja z Włocławka, która zbadała i potwierdziła liczne łaski spływające na wiernych za pośrednictwem Matki Boskiej Charłupskiej. W 1937 roku biskup włocławski Karol Radoński dokonał uroczystej koronacji cudownego obrazu koronami watykańskimi. O wdzięczności obdarzonych łaskami wiernych świadczą 24 gabloty pełne wotów oraz 76 złoconych płytek z opisami doznanych łask. Będąc w kościele, warto zwrócić uwagę na ołtarz główny wraz z całą metaloplastyką, które zostały wykonane według projektu prof. Wiktora Zina.

Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Tegoroczny festiwal patronatem medialnymi objęli: Dziennik Łódzki, Radio Łódź, Nasze Radio, Nasze Radio Nostalgicznie oraz Magazyn Presto.

Partnerem Festiwalu jest firma Syguła - Autoryzowany Koncesjoner Marki Citroen.

 

Piotr Pławner, fot. Joel Schweizer

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.