Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

HARFY PAPUSZY

ŁÓDŹ Sala koncertowa Filharmonii Łódzkiej, ul. Narutowicza 20/22

31 sierpnia 2019, 19.00 Kup bilet > Bilety: 60 zł/ 80 zł

„W lesie wyrosłam jak złoty krzak, / w cygańskim namiocie zrodzona, / do borowika podobna” – pi­sała Papusza, cygańska poetka z terenu Polski, tworząca w języku romskim. Naprawdę nazywała się Bronisława Wajs, ale określenie Papusza przylgnęło do niej z powodu nieprzeciętnej urody (słowo to po cygańsku znaczy „lalka”). Żyła w latach 1908–1987. Nigdy nie chodziła do szkoły, samodzielnie nauczyła się czytać i pisać. Do notowania wierszy namówił ją zafascynowany kulturą cygańską poeta Jerzy Ficowski, który pod koniec lat 50. w taborze ukrywał się przed bezpieką. Papusza opiewała losy swojego narodu, ubolewała nad odgórnym nakazem osiedlania się, który odebrał Cyganom ich wolność i jej symbol – wędrujące tabory. Do pierwszej publikacji jej wierszy doprowadził Julian Tuwim. Z czasem zostały przełożone na sześć języków. Za odstępstwo od tradycyjnej roli kobiety, silnie prze­strzeganej wśród Cyganów, spotkał Papuszę ostracyzm.


Utalentowana Romka jest bohaterką filmu Krzysztofa i Joanny Krauzów z 2013 r. W ścieżce dźwię­kowej wykorzystano poemat symfoniczny „Harfy Papuszy” Jana Kantego Pawluśkiewicza (1993), co przyniosło kompozytorowi nagrodę 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Utwór za­wiera teksty poetki śpiewane w języku romskim. Jak pisał Wojciech Kocołowski: „Jan Kanty Pawluśkie­wicz przy pomocy muzyki dokonał prywatnego procesu beatyfikacyjnego pewnej skromnej Cyganki, która wędrowała z taborem, uniknęła zagłady, osiadła z przymusu, pisała z serca i kochała świat, choć świat jej nie kochał”.

 

Wykonawcy: 

Elżbieta Towarnicka – sopran

Joanna Freszel – sopran

Magdalena Idzik – mezzosopran

Tomasz Rak – baryton

Jakub Chrenowicz – dyrygent

Dawid Ber – przygotowanie chóru

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej 

 

Program:

Jan Kanty Pawluśkiewicz - poemat symfoniczny Harfy Papuszy do wierszy Bronisław Wajs "Papuszy"

 

Trasa wycieczki:

Archiwum Państwowe w Łodzi – al. Kościuszki – al. Mickiewicza – al. Piłsudskiego – Targowa – Milionowa – Piotrkowska – Radwańska – Żeromskiego – Zielona – Gdańska – FŁ
Wyjazd o godz. 10.00
Więcej informacji na stronie ROTWŁ

Archiwum koncertoweArchiwum informacji