Wrzesień '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

FINAŁ 23. „KOLORÓW POLSKI”

24 lipca 2022, 19.00

ZGIERZ, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy, 95-100 Zgierz, pl. Jana Pawła II 11/13

 

Wykonawcy:
Marcin Masecki – fortepian
Equilibrium String Quartet w składzie: Sulamita Ślubowska – skrzypce, Małgorzata Malke – skrzypce, Anna Nowak-Pokrzywińska – altówka, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela

 

Program:
W.A. Mozart – Koncert fortepianowy C-dur KV 415
K. Kurpiński – Fantazja C-dur na kwartet smyczkowy
F. Lessel – Fantazja na kwartet smyczkowy
R. Schumann – Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 (fragment)

 

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

 

Wstęp wolny

 

Kameralistyka epoki klasycyzmu kojarzy się przede wszystkim z klasykami wiedeńskimi, miłośnicy muzyki XIX wieku słuchają głównie twórców niemieckich: Schumanna, Mendelssohna, Brahmsa. Czy w Polsce w tym obszarze nic się nie działo? Do niedawna polska muzyka kameralna nie była niemal w ogóle wykonywana albo, w najlepszym razie, traktowana jako historyczna ciekawostka. O tym, jak krzywdząca jest taka postawa, przekonują muzycy Equilibrium Quartet. Na koncercie w Zgierzu kompozycje Karola Kurpińskiego i Franciszka Lessla zestawią z arcydziełami mistrzów kręgu niemieckojęzycznego.

Kurpiński zapisał się w kulturze polskiej przede wszystkim jako dyrektor Teatru Narodowego i twórca oper o wymowie patriotycznej. Pisał też pieśni, spośród których najbardziej znana jest „Warszawianka”, przez pewien czas traktowana niemal jak hymn narodowy. Rzadziej pamięta się o jego utworach orkiestrowych, fortepianowych i właśnie kameralnych. Franciszek Lessel to jedyny polski kompozytor, który uczył się u Józefa Haydna. Do stylu pierwszego z klasyków nawiązują jego sonaty fortepianowe. W ostatnich latach do łask wrócił też Koncert fortepianowy C-dur z motywami ludowymi.

Twórczość polskich kompozytorów klasycznych i romantycznych przywracają życiu koncertowemu tacy pasjonaci jak muzycy Equilibrium Quartet. Grają razem od 2017 roku, specjalizują się w wykonawstwie historycznym. Współpracują z muzykologami, stosują dawne praktyki wykonawcze.  Znakomite recenzje zdobyła ich płyta z kwartetami smyczkowymi Józefa Elsnera, ostatnio wydali album z dziełami Władysława Żeleńskiego.

W wykonaniu utworów Mozarta i Schumanna weźmie udział Marcin Masecki – pianista i kompozytor, którego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, zwłaszcza muzykę klasyczną, filmową i jazzową. Na Kolorach Polski wystąpił trzy lata temu w Siedlątkowie jako członek Jazzu Bandu Młynarski-Masecki.

Muzyka polskiego romantyzmu na instrumentach historycznych zabrzmi we wnętrzach o około sto lat starszych – budowa zgierskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej ukończona została bowiem w latach 20. ubiegłego wieku, choć sama parafia jest znacznie starsza: powstała już w XII stuleciu. Najbardziej  charakterystycznym elementem świątyni reprezentującej tzw. gotyk nadwiślański jest strzelista wieża o wysokości 60 metrów. W ostrołukowych oknach znajdują się piękne kolorowe witraże. Autorem projektu kościoła jest Stefan Lemeńe, projektant Hotelu „Savoy” i okazałej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 18 w Łodzi, a także własnej willi w Kamieńsku.

Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Tegoroczny festiwal patronatem medialnymi objęli: Dziennik Łódzki, Radio Łódź, Nasze Radio, Nasze Radio Nostalgicznie oraz Magazyn Presto.

Partnerem Festiwalu jest firma Syguła - Autoryzowany Koncesjoner Marki Citroen.

Equilibrium String Quartet, fot. Maciej Mulawa

Archiwum koncertoweArchiwum informacji