FILHARMONIA Z KLASĄ

18 maja 2020, 09.00 Bilety: 18 zł

WARSZTAT ODWOŁANY

Czas na niecodzienną lekcję muzyki! Wiedza o muzyce wchodzi do głowy o wiele łatwiej i przyjemniej w otoczeniu, jakie stanowią wnętrza Filharmonii. Zajęcia prowadzą artyści i pracownicy merytoryczni FŁ, a także specjalnie zaproszeni goście - animatorzy kultury, performerzy.

W danym dniu pozastawiamy do wyboru jedną z dwóch godzin (9:00, 10:45) oraz tematykę zajęć.

Grupy uczestników mogą mieć różną liczebność, w zależności od wybranego warsztatu.

Rezerwacji można dokonywać bezpośrednio w kasach FŁ (tel: 42  664 79 79, email: bilety@filharmonia.lodz.pl)

Muzyka filmowa

Choć film powstał jako sztuka niema, obecnie nie wyobrażamy już go sobie bez dźwięków i muzyki. Motywy z „Gwiezdnych wojen”, „Titanica” czy „Różowej pantery” stały się symbolami tych tytułów. Muzyka filmowa budzi uczucia i rozwija wyobraźnię. Jakie funkcje pełni? Czy zawsze jest komponowana specjalnie dla potrzeb kina? Co się stanie, gdy zmienimy dźwięki w filmie? A po co muzyka potrzebna jest w reklamie? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatu w Filharmonii Łódzkiej. Uczestnicy spróbują sami dobrać muzykę do fragmentu filmowego oraz stworzyć – z użyciem prostych instrumentów i innych źródeł dźwięku – podkład dźwiękowy do wybranej sceny z życia codziennego.

Dźwięki wokół nas

Wokół nas jest mnóstwo dźwięków. Niektóre nam się podobają, inne – przeszkadzają, jest też wiele takich, których w ogóle nie zauważamy. Wrażliwość na dźwięki jest we współczesnym świecie stępiona, bo zewsząd atakują nas melodie, piosenki, reklamy
i w tym zgiełku trudno znaleźć chwilę ciszy. Warsztaty skierują uwagę uczestników na dźwięki z otoczenia, pozwolą wzmocnić wrażliwość i pobudzą ciekawość. Czy w ogóle zdajemy sobie sprawę, jakie dźwięki są wokół nas? Co zrobić, by uważnie słuchać?
Czy dźwięki mogą przenosić wspomnienia? Czy zdarza się, że dźwięki giną, tak jak niektóre gatunki roślin albo zwierząt? A jakie dźwięki tworzymy my sami? Uczestnicy wezmą udział w niecodziennych ćwiczeniach i zabawach. Koniecznie trzeba wziąć ze sobą czujne uszy!

Beethoven – symfonie pełne emocji

Kompozycje Beethovena znają nawet ci, którzy od filharmonii trzymają się jak najdalej. Można je usłyszeć w filmach, reklamach i oczywiście w czasie ważnych uroczystości, jest on bowiem autorem „Ody do radości”, wybranej na hymn Unii Europejskiej. Podczas zajęć w Filharmonii Łódzkiej poznamy lepiej zarówno utwory tego kompozytora, jak
i Beethovena jako człowieka. Awanturnik z rozwianym włosem, cierpiący z powodu samotności, naznaczony tragedią głuchoty – jego życie nadaje się na scenariusz pasjonującego filmu. W swoich utworach, zwłaszcza  symfoniach, zawarł gwałtowne, targające nim uczucia. Dowiemy się, czy Beethoven lubił wypoczywać na wsi, dlaczego niszczył fortepiany i kto puka do drzwi w pierwszych taktach jego V Symfonii. Rozwiążemy muzyczne puzzle, a chętni będą mogli nawet wcielić się w postać kompozytora.

Body Percussion

Powszechnie wiadomo, że głos ludzki jest najstarszym i najbardziej pierwotnym instrumentem. Mało kto ma jednak świadomość, że ciało można również wykorzystać jako wszechstronny instrument perkusyjny. Pozbądźcie się ograniczeń i zacznijcie wybijać co Wam w duszy gra na wyjątkowych warsztatach z body percussion.

Prowadzenie: Małgorzata Kaczmarek

Minimalna liczba uczestników: 20 osób