EPITAFIUM: dla Tansmana i Kleckiego

29 listopada 2016, 19.00 Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru w kasach FŁ od 24 października.

Prosimy o punktualne przybycie na koncert ponieważ wydarzenie to będzie nagrywane.

Pierwszy koncert z cyklu wydarzeń TANSMAN FESTIVAL przywracających pamięć o Pawle Kleckim.
Koncert dedykowany i ofiarowany łodzianom.

Premiera światowa bezprecedensowego, oryginalnego projektu poświęconego pamięci przyjaciół urodzonych w Łodzi:Aleksandra Tansmana i Pawła Kleckiego. Przyjaźnili się w młodości, by w wieku dojrzałym podbić świat. Każdy z nich osiągnął w swej dziedzinie niebywały sukces: Tansman jako kompozytor, Klecki – głównie jako dyrygent, jeden z najwybitniejszych mistrzów batuty 2 połowy XX wieku. Prawykonanie światowe Concertina na flet i orkiestrę i polskie Sinfonietty Pawła Kleckiego, do wybuchu wojny należącego do elity europejskiej awangardy kompozytorskiej, stało się możliwe dzięki odnalezieniu rękopisów utworów celowo niszczonych przez reżim nazistowski w latach 30. XX wieku. Rekonstrukcje partytur i głosów orkiestrowych na podstawie rękopisów zostały zrealizowane przez TANSMAN FESTIVAL we współpracy z muzykologami z Europy i USA. Wykonawcami są laureaci Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości: maestro Jerzy Maksymiuk - obchodzący jubileusz 80. lecia, i orkiestra Sinfonia Varsovia. Łukasz Długosz to zwycięzca tegorocznego konkursu Classical Music Awards.

Łukasz Długosz - flet

Jerzy Maksymiuk - dyrygent

Orkiestra Sinfonia Varsovia

Aleksander Tansman - V Symfonia à Paul Klecki, na orkiestrę symfoniczną