Styczeń '19

Dla dzieci

DUA - Warsztat: Zabawy z partyturą – czy można zapisać muzykę bez nut?

9 kwietnia 2016, 10.00 Cena biletu: 35 PLN (w kasie FŁ)

SALA KAMERALNA FŁ, godz. 10.00-11.15

Przedmiotem zajęć będzie partytura. Jest to ciekawy i tajemniczy rysunek - zapis muzyki wykonywanej przez orkiestrę. Na zajęciach przeprowadzę uczestników przez jej zawiłości. Prostym językiem i przykładami wytłumaczę jej znaczenie i rolę w wykonywaniu oraz słuchaniu muzyki. Obejrzymy fragmenty partytur znanych utworów i jednocześnie ich posłuchamy. Ale to nie jest najważniejsze. Bo przecież, żeby słuchać muzyki nie trzeba znać nut. Ba, nie trzeba ich znać, żeby ją wykonywać, a nawet - żeby ją zapisać. Muzyką można nazwać wiele dźwięków nie mieszczących się w klasycznym pojęciu i nie podlegających klasycznej notacji. Ale w takim razie jak zapisać szmer, zgrzyt, skrobanie, pisk, albo krzyk? To będzie nasze zadanie.

Inspirując się wielkimi i poważnymi kompozytorami (Krzysztof Penderecki, czy Henryk Mikołaj Górecki), którzy szukali nowych sposobów wydobywania dźwięków z instrumentów i zapisywania ich, stworzymy własne znaki. Napiszemy partyturę do własnej muzyki, jaką tylko chcemy. Może komuś uda się zapisać dźwięki domowej kuchni, boiska do piłka nożnej lub stacji kolejowej? Z pomocą papieru, kolorowych flamastrów i naszej wyobraźni stworzymy dzieło, które zdziwi, a może zainteresuje jakąś orkiestrę.

Warsztat dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Prowadzenie: Magdalena Reliszka