Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

DUA - Warsztat: Zabawy z partyturą – czy można zapisać muzykę bez nut?

9 kwietnia 2016, 10.00 Cena biletu: 35 PLN (w kasie FŁ)

SALA KAMERALNA FŁ, godz. 10.00-11.15

 

Przedmiotem zajęć będzie partytura. Jest to ciekawy i tajemniczy rysunek - zapis muzyki wykonywanej przez orkiestrę. Na zajęciach przeprowadzę uczestników przez jej zawiłości. Prostym językiem i przykładami wytłumaczę jej znaczenie i rolę w wykonywaniu oraz słuchaniu muzyki. Obejrzymy fragmenty partytur znanych utworów i jednocześnie ich posłuchamy. Ale to nie jest najważniejsze. Bo przecież, żeby słuchać muzyki nie trzeba znać nut. Ba, nie trzeba ich znać, żeby ją wykonywać, a nawet - żeby ją zapisać. Muzyką można nazwać wiele dźwięków nie mieszczących się w klasycznym pojęciu i nie podlegających klasycznej notacji. Ale w takim razie jak zapisać szmer, zgrzyt, skrobanie, pisk, albo krzyk? To będzie nasze zadanie.


Inspirując się wielkimi i poważnymi kompozytorami (Krzysztof Penderecki, czy Henryk Mikołaj Górecki), którzy szukali nowych sposobów wydobywania dźwięków z instrumentów i zapisywania ich, stworzymy własne znaki. Napiszemy partyturę do własnej muzyki, jaką tylko chcemy. Może komuś uda się zapisać dźwięki domowej kuchni, boiska do piłka nożnej lub stacji kolejowej? Z pomocą papieru, kolorowych flamastrów i naszej wyobraźni stworzymy dzieło, które zdziwi, a może zainteresuje jakąś orkiestrę.

 

Warsztat dla dzieci w wieku 7-12 lat.

 

Prowadzenie: Magdalena Reliszka

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.