Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

"Zaczarowany flet" – MET dla dzieci

5 czerwca 2016, 12.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 30 PLN, ulgowy 25 PLN (bilet rodzinny: dla min. 3 osób - 20 PLN/osoba)

 

 

Z okazji jubileuszu – 10. już sezonu transmisji z The Metropolitan Opera – nowojorska scena postanowiła przypomnieć widzom cyklu „Zaczarowany flet” Mozarta w reżyserii Julie Taymor. Na początku lat 90. wyreżyserowała ona filmową wersję opery-oratorium „Król Edyp” Strawińskiego, wykorzystując wielkie ruchome lalki; producentem przedsięwzięcia był Peter Gelb, obecny dyrektor Met. Taymor ma na swoim koncie także reżyserię „Fridy” z Salmą Hayek czy musicalu „Król Lew”. „Zaczarowany flet” był pierwszym spektaklem transmitowanym w HD przez Met. To idealna propozycja dla tych wszystkich, którzy miłością do opery pragną zarazić swoje dzieci lub wnuki – prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym librettem, akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami, poruszanymi m.in. za pomocą powietrza (flet to przecież instrument dęty). Książę Tamino i jego przyjaciel, zabawny ptasznik Papageno, muszą przejść próby, by zyskać wtajemniczenie i nagrodę: miłość idealnej dziewczyny.

Przedstawienie trwa około 114 minut (bez przerwy). Przedstawienie w języku angielskim z polskimi napisami.

Treść Opery:
Baśniowa kraina położona pomiędzy słońcem i księżycem. Trzy Damy w służbie Królowej Nocy ratują księcia Tamino przed straszliwym wężem. Gdy odchodzą, aby powiadomić Królową, pojawia się ptasznik Papageno. Chwali się Taminowi, że to on zabił potwora. Damy powracają, aby wręczyć księciu portret córki Królowej, Paminy. Mówią, że została ona uwięziona przez złego Sarasta. Tamino natychmiast zakochuje się w portrecie dziewczyny. Królowa, pojawiając się przy dźwiękach grzmotu, opowiada Taminowi o stracie córki i prosi, aby ją uratował. Damy wręczają księciu zaczarowany flet, a Papageno otrzymuje srebrne dzwonki. Instrumenty mają zapewnić wędrowcom bezpieczeństwo podczas podróży. Damy przywołują też trzy duchy, a by ich prowadziły.

Niewolnik Sarastra Monostatos zaleca się do Paminy, ale ucieka przestraszony przez Papagena. Ptasznik oznajmia Paminie, że kocha ją książę Tamino, który poprzysiągł ją uratować.

Prowadzony przez trzy duchy Tamino trafia do świątyni Sarastra. Tam Tamino dowiaduje się Kapłana, że to Królowa Nocy, a nie Sarastro, reprezentuje zło. Słysząc, że Pamina jest bezpieczna, Tamino za pomocą zaczarowanego fletu rzuca urok na dzikie zwierzęta, a następnie podąża za głosem fletni Papagena.

Monostatos i jego ludzie starają się schwytać Papagena i Paminę, ale stają się zupełnie nieszkodliwi, gdy ptasznik zaczyna grać na magicznych dzwonkach. Pojawia się Sarastro z orszakiem. Wymierza karę Monostatosowi i obiecuje Paminie, że wkrótce odzyska wolność. Pamina i Tamino widzą się pierwszy raz, ale książę wraz z Papagenem wchodzi do świątyni, aby przejść próby. 

Sarastro mówi kapłanom, że Tamino, jak każdy zwykły człowiek, ma przejść rytuały inicjacyjne. Monostatos próbuje pocałować śpiącą Paminę, ale ucieka, gdy pojawia się Królowa Nocy. Królowa daje córce sztylet i rozkazuje zamordować Sarastra.

Sarastro spotyka zdesperowaną Paminę i pociesza ją, tłumacząc, że nie szuka zemsty na jej matce. Tamino i Papageno dowiadują się od kapłana, że muszą zachować milczenie i nie jeść ani nie pić. Ten ślub Papageno niemal natychmiast przerywa, gdy pije wodę podaną przez zalotną, tajemniczą staruszkę. Gdy pyta o jej imię, starsza pani znika. Trzy duchy pojawiają się, aby kierować Taminem przez resztę jego podróży i przypomnieć Papageno, aby był cicho. Tamino milczy nawet wtedy, gdy pojawia się Pamina. Nie rozumiejąc zachowania ukochanego, Pamina pogrąża się w rozpaczy.

Kapłani informują Tamina, że musi przejść jeszcze tylko dwie próby, aby zakończyć swoją inicjację. Papageno, który zrezygnował ze wstąpienia do bractwa, tęskni za żoną. Ponownie spotyka staruszkę. Kiedy zgadza się przysiąc jej wierność, starsza pani zamienia się w piękną, młodą Papagenę, ale na odgłos grzmotu dziewczyna znika.

Pamina i Tamino spotykają się i razem, chronieni przez moc zaczarowanego fletu, przechodzą próby wody i ognia. Zrozpaczony zniknięciem Papageny Papageno próbuje się powiesić na drzewie, ale trzy duchy przypominają mu, że jeśli zagra na swoich magicznych dzwonkach znajdzie prawdziwe szczęście. Gdy ptasznik gra na dzwonkach, pojawia się Papagena i oboje zaczynają snuć rodzinne plany. Królowa Nocy, jej Trzy Damy oraz Monostatos zaatakowali świątynię, ale zostali pokonani i wygnani z krainy. Sarastro błogosławi Paminę i Tamina, podczas gdy wszyscy zgormadzeni sławią triumf odwagi, mocy i mądrości.

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Die Zauberflöte | The Magic Flute
Zaczarowany flet

Opera (Singspiel – śpiewogra) w 2 aktach KV 620 (1791)
Libretto: Emanuel Schikaneder
Przekład libretta na angielski: J.D. McClatchy

 

Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera: 8 października 2004
JUBILEUSZOWA RETRANSMISJA SPEKTAKLU Z 30 GRUDNIA 2006

Obsada:
Ying Huang jako Pamina
Erika Miklósa jako Królowa Nocy
Matthew Polenzani jako Tamino
Nathan Gunn jako Papageno
David Pittsinger jako Mówca
René Pape jako Sarastro
Soliści, chór, balet, lalkarze i orkiestra The Metropolitan Opera

James Levine dyrygent

Realizatorzy:
Julie Taymor reżyseria i kostiumy
George Tsypin scenografia
Donald Holder światło
Julie Taymor i Michael Curry lalki
Mark Dendy choreografia

 

 

Więcej informacji o cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” znajdą Państwo na:

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.