Styczeń '22

A. Hakenberger – Angelus ad pastores ait
A. Hakenberger – Benedicam Dominum
P. Siefert – Benedicam Dominum in omni tempore

Gdańsk chlubi się długą i ciekawą historią. W połowie XVII wieku – tuż przed potopem szwedzkim – gród nad Motławą wyróżniał się kosmopolityczną atmosferą i zamożnością, którą przyniósł mu rozwój handlu. Nad miastem górowały wieże kościoła Mariackiego, stanowiącego nie tylko dom modlitwy, ale też centrum kulturalne. Do tego miejsca przeniesie słuchaczy program koncertu „Boże Narodzenie w kościele Mariackim w Gdańsku: 1650”. Przy organach barokowych Filharmonii Łódzkiej zasiądzie kurator instrumentu Krzysztof Urbaniak. Zabrzmią też pozytyw organowy, skrzypce barokowe i głosy wokalne. Najbardziej znanym kompozytorem w programie koncertu jest Paul Siefert, który z kościołem Mariackim związany był przez niemal pół wieku jako organista. W swoich utworach w nowatorski sposób traktował relację słowo-dźwięk. Równolegle z Siefertem działał Andreas Hakenberger – kapelmistrz w tej samej świątyni. Pisał utwory zarówno świeckie, jak i religijne, czerpiąc m.in. z wzorów włoskich. Dużą rolę w rozwoju muzycznym Gdańska odegrali też Baltazar Erben, kapelmistrz mariacki, piszący w nowoczesnym stylu koncertującym, Nicolaus Zangius, komponujący dla kierowanej przez siebie kapeli miejskiej, oraz Thomas Strutius.

Krzysztof Urbaniak, fot. Krzysztof Leduchowski
Krzysztof Urbaniak, fot. Dariusz Kulesza