Łódzkie Pełne Kultury

Kultura rusza w Łódzkie!

 

Po sukcesie pierwszej edycji projektu edukacyjnego „Łódzkie pełne kultury” Łódzkiego Domu Kultury naszedł czas na jego kontynuację. Druga odsłona projektu rusza już we wrześniu i potrwa do grudnia br. W tym czasie uczniowie oraz nauczyciele i animatorzy z 10 instytucji partnerskich w regionie – w sumie 450 osób – zostaną zapoznani z bogatą ofertą edukacyjną i artystyczną Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Teatru Wielkiego w Łodzi i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

„Łódzkie pełne kultury - II edycja” to przedsięwzięcie, które ma na celu umożliwienie osobom z oddalonych od stolicy województwa rejonów dostępu do oferty instytucji kultury mieszczących się w Łodzi, a poprzez to kształtowanie świadomych odbiorców kultury oraz przekazanie praktycznych narzędzi do realizacji edukacji kulturalnej.

Podczas warsztatów muzycznych z artystami Filharmonii Łódzkiej uczniowie odkryją sekrety skrzypiec, wiolonczeli oraz instrumentów perkusyjnych i dętych. Będą mogli również na nich zagrać, co z pewnością dostarczy im mnóstwo rozrywki. W trakcie zajęć animacyjnych młodzi uczestnicy stworzą zupełnie nowe i niepowtarzalne instrumenty z zużytych i niechcianych przedmiotów. Odbędą ponadto „wędrówkę” po zabawach ludowych z regionu łódzkiego, a podczas warsztatów field recordingu zostaną wyczuleni na zróżnicowane krajobrazy dźwiękowe. Polska twórczość ludowa stanie się dla nich również punktem wyjścia do grupowego muzykowania, które doświadczyć będą mogli dodatkowo na zajęciach z songwriting’u.

 

Nauczyciele (m.in. edukacji wczesnoszkolnej, artystycznej, poloniści) i animatorzy kultury wezmą z kolei udział w warsztatach, podczas których edukatorzy i animatorzy Filharmonii Łódzkiej zaznajomią ich z niemanipulacyjnymi zasadami wpływania na ludzi oraz sposobami komunikacji niewerbalnej w pracy z grupami.

Zwieńczeniem projektu dla jego uczestników będą wydarzenia artystyczne w siedzibach współrealizatorów: koncert w Filharmonii Łódzkiej, spektakl w Teatrze Wielkim oraz wizyta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Partnerzy: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Teatr Wielki w Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Miejski Ośrodek Kultury w Tuszynie, Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, Centrum Idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim.

Projekt „Łódzkie pełne kultury – II edycja” realizowany jest w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Łódzki Dom Kultury

Kontakt: Marta Janiczek, e-mail: m.janiczek@ldk.lodz.pl, tel. 797326229

ZOBACZ GALERIĘ

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.