Styczeń '19

Zapraszamy na wernisaż

Przed koncertem w piątek 21 grudnia zapraszamy na wernisaż wystawy „Tomasz Matczak – graficzne poszukiwania” (g. 18.00). Ekspozycję będzie można oglądać do 20 stycznia 2019.
Na wystawie zostaną zaprezentowane grafiki Tomasza Matczaka (ASP) zrealizowane w różnych technikach druku płaskiego i druku cyfrowego. Tematem twórczości artysty jest naturalny pejzaż, jego zmienność i nastrojowość. Wszystkie prace to kompozycje barwne, drukowane z wielu matryc lub wykonane w autorskiej technice druku cyfrowego. Punktem wyjścia do utworów graficznych są szkice pastelowe oraz własne fotografie.
Tomasz Matczak jest autorem 8 wystaw indywidualnych w Polsce, Holandii i Kanadzie oraz uczestnikiem ponad 80 wystaw grafiki artystycznej w Polsce i na świecie. Realizuje badania nad rozszerzeniem możliwości druku płaskiego, m. in. nad wykorzystaniem płyt poliestrowych, nad zastosowaniem blach żelaznych w technice ferrografii oraz nad nietoksycznymi metodami tworzenia matryc litograficznych. Jest uczestnikiem licznych konferencji i sympozjów graficznych poświęconych drukowi płaskiemu, m. in. w Okręgowym Muzeum im Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (2015), na Uniwersytecie Rzeszowskim (2015 i 2016) na Uniwersytecie Marie Curie- Skłodowskiej w Lublinie (2018).  Prowadził także warsztaty graficzne jako wizytujący profesor w ramach programu Erasmus plus w Akademii w Orihuela w Hiszpanii (maj 2016) i na Accademia di Belle Arti di Foggia we Włoszech (maj 2017), a w czerwcu 2018 roku wyniki badań zaprezentował w Society of Northern Alberta Print-Artists (SNAP) w Edmonton w Kanadzie.
Od 2013 r. uczestniczy jako wykładowca w Letnich Międzynarodowych Kursach Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA organizowanych przez ASP w Łodzi, od 2016 prowadzi kurs pt. „Graficzna różnorodność. Druk wypukły, druk wklęsły i litografia”.
Tomasz Matczak urodził się w 1977 r. w Łodzi. W latach 1997-2002 studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W 2003 r. zrealizował dyplom w Pracowni Technik Litograficznych prof. J. Grabowskiego oraz w Pracowni Fotografii i Technik Video Prof. I. Pierzgalskiego. Od 2004 r. zatrudniony na macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta w Pracowni Technik Litograficznych prowadzonej przez prof. nadzw. Witolda Warzywodę. W 2014 uzyskał stopień doktora sztuki.

Dla dzieci

Styczeń '19