Marzec '24

WERNISAŻ WYSTAWY

W dzień świętego Hieronima (30 września), tłumacza Pisma Świętego na łacinę, przypada Dzień Archiwisty ustanowiony decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 roku. To drugie po Międzynarodowym Dniu Archiwów święto, które ma podkreślić funkcję archiwów i rolę archiwistów we współczesnym społeczeństwie.

Z tej okazji Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę „Wielcy łodzianie. Wspólne dziedzictwo”. Prezentuje ona sylwetki wybitnych osób szczególnie zasłużonych dla kultury polskiej i nie tylko. Wszystkich bohaterów wystawy łączy Łódź jako miejsce urodzenia lub pracy zawodowej.  Przedstawione zostaną materiały archiwalne związane z Grażyną Bacewicz, Arturem Rubinsteinem, Władysławem Strzemińskim, Arturem Szykiem, Julianem i Ireną Tuwimami oraz Zofią Hertz. Pochodzą one zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Instytutu Literackiego w Paryżu i Muzeum Literatury w Warszawie. Autorką wystawy jest Agnieszka Janik, a projekt graficzny przygotowała Aleksandra Lacheta.

Wernisaż wystawy odbędzie się 30 września o 18.00 w foyer przy Sali Kameralnej FŁ.

Marzec '24

2024-03