luty '23

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

ROK 2022 – MUZYCZNE PODSUMOWANIE

Za nami intensywny rok. Pełen wyzwań, którym staraliśmy się sprostać, i spotkań z tymi, którzy są dla nas najważniejsi: z melomanami i artystami. Pełen muzyki. Zachęcamy do przypomnienia sobie najważniejszych wydarzeń.

Na afiszach koncertowych pojawiły się nazwiska znakomitych artystów zarówno polskich (m.in. tenor Tomasz Krzysica, pianistka Ewa Pobłocka, skrzypek Mariusz Patyra, dyrygenci Łukasz Borowicz i Antoni Wit), jak i zagranicznych (m.in. pianiści Alexei Korsantia i Marc Laforêt, wiolonczelistka Astrig Siranossian, sopranistka Sarah Traubel, dyrygenci Howard Griffiths i Sascha Goetzel). Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występy Wojciecha Niedziółki, który zyskał zaszczytne miano najlepszego Polaka XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wystąpili też u nas zwycięzcy dwóch różnych edycji Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie: Antonii Baryshevskyi i Juan Perez Floristan. Rezydencję artystyczną kontynuowała znakomita belgijsko-francuska wiolonczelistka Camille Thomas.

Już w styczniu łódzcy filharmonicy zaznaczyli swoją obecność poza macierzystą siedzibą: zespół kameralny stworzony przez członków orkiestry wystąpił w pałacu Niederösterreich w Wiedniu podczas uroczystej inauguracji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w kwietniu zaś Orkiestra FŁ wzięła udział w XXVI Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Łódzcy artyści docierają do innych miast i za granicę także przez internet, między innymi za pośrednictwem platformy streamingowej i VOD „Drzwi do kultury”, prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Podczas pierwszej transmisji, która zainaugurowała działalność platformy (18 lutego), sygnał płynął z Filharmonii Łódzkiej: kamery pokazywały Koncert Walentynkowy Grohman Orchestra „Kochajmy”. Teraz na portalu można obejrzeć już ponad 50 różnych materiałów, m.in. nagrania koncertów, podkasty i materiały edukacyjne (czy słuchali już Państwo cyklu rozmów „Rubinstein Osobisty”, zrealizowanych z okazji 135 rocznicy urodzin naszego patrona?)

Działalność Filharmonii Łódzkiej, podobnie jak wszystkich innych instytucji kultury w Polsce, silnie naznaczyła wojna ukraińsko-rosyjska, która wybuchła 24 lutego. Na koncert „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się 18 marca, zaprosiliśmy rodziny ukraińskie. Wprowadziliśmy do repertuaru, w większości mało dotąd znane, utwory kompozytorów ukraińskich, m.in. Borysa Latoszyńskiego i Jewhena Stankowycza. Na naszej estradzie zagościli też w większej liczbie ukraińscy artyści: w kwietniu wystąpiła Kijowska Orkiestra Symfoniczna w ramach europejskiej trasy koncertowej, w grudniu zagrała Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna „Słobożański” z Charkowa, w podwójnej roli zaprezentował się dyrygent i kompozytor Volodymyr Runchak (14 października). Na niematerialne potrzeby uchodźców odpowiadaliśmy, oferując bezpłatne bilety na koncerty oraz organizując spotkania i warsztaty w języku ukraińskim dla dorosłych i dzieci, takie jak choćby grudniowe kolędowanie.

Zadbaliśmy też o płytoteki melomanów; można je wzbogacić nagranym w czerwcu przez Orkiestrę Symfoniczną FŁ pod batutą Pawła Przytockiego albumem „Polish Romantic Symphonies” z utworami Mireckiego i Wieniawskiego. To nasz wkład w obchody „Roku Polskiego Romantyzmu”, w ramach którego odbył się też cykl koncertów „200 lat polskiego romantyzmu” z utworami mniej znanych kompozytorów, takich jak Feliks Ignacy Dobrzyński czy Zygmunt Noskowski.

W bieżącym sezonie do Filharmonii na stałe powróciły spotkania przedkoncertowe prowadzone przez dziennikarzy i krytyków radiowych. O Filharmonii Łódzkiej i wykonywanej tutaj muzyce mogą Państwo usłyszeć w lokalnych rozgłośniach radiowych i poczytać na łamach prasy.

Na koniec garść liczb; wszak, jak czytamy w „Małym księciu”, „dorośli kochają liczby”. A zatem warto pochwalić się, że w minionym roku sprzedaliśmy ponad 30 tysięcy biletów na organizowane przez nas wydarzenia. A były to nie tylko koncerty (aż 78), ale też warsztaty edukacyjne (112) i transmisje oper z Metropolitan Opera (10). W sumie mogli Państwo wybierać spośród niemal 280 różnych propozycji! (nie licząc imprez zewnętrznych organizatorów.) O aktywności w mediach społecznościowych świadczy fakt, że nasz profil na Facebooku obserwuje dokładnie 22 278 użytkowników; to więcej niż w przypadku wielu innych podobnych instytucji. Na Instagramie mamy 2803 obserwujących, a nasz cotygodniowy newsletter dociera do 2687 adresatów.

Zapraszamy do filharmonii!


Archiwum koncertoweArchiwum informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

luty '23

2023-02

K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.