Marzec '24

ROCZNICA PIERWSZEGO POWOJENNEGO WYSTĘPU MUZYKÓW

22 stycznia 1945 roku odbył się pierwszy powojenny występ muzyków, którzy kilka miesięcy później weszli (w większości) w skład orkiestry symfonicznej łódzkiej filharmonii. Łódź została wyzwolona 19 stycznia, a już trzy dni później, dzięki staraniom skrzypka Bronisława Ligęzy, wystąpił, pod jego kierownictwem, reaktywujący się zespół. Ligęza Próby do koncertu odbywały się w nieogrzewanym mieszkaniu skrzypka, toteż, jak głosi przekaz, muzycy ćwiczyli w rękawiczkach.
Koncert uświetnił manifestację z okazji odzyskania niepodległości, która została zwołana na g. 14.00 do Hali Sportowej przy ul. Łąkowej (gdzie dziś działa Klub Wytwórnia), na terenie Parku Poniatowskiego (podczas okupacji: Hitler-Jugend Park). Do zebranych przemawiał przedstawiciel Rządu Tymczasowego Rzeczypospolitej Polskiej.

zdjęcie Bronisława Ligęzy ze zbiorów rodziny Ligęzów, AFŁ

Marzec '24