Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

ROCZNICA PIERWSZEGO POWOJENNEGO WYSTĘPU MUZYKÓW

22 stycznia 1945 roku odbył się pierwszy powojenny występ muzyków, którzy kilka miesięcy później weszli (w większości) w skład orkiestry symfonicznej łódzkiej filharmonii. Łódź została wyzwolona 19 stycznia, a już trzy dni później, dzięki staraniom skrzypka Bronisława Ligęzy, wystąpił, pod jego kierownictwem, reaktywujący się zespół. Ligęza Próby do koncertu odbywały się w nieogrzewanym mieszkaniu skrzypka, toteż, jak głosi przekaz, muzycy ćwiczyli w rękawiczkach.
Koncert uświetnił manifestację z okazji odzyskania niepodległości, która została zwołana na g. 14.00 do Hali Sportowej przy ul. Łąkowej (gdzie dziś działa Klub Wytwórnia), na terenie Parku Poniatowskiego (podczas okupacji: Hitler-Jugend Park). Do zebranych przemawiał przedstawiciel Rządu Tymczasowego Rzeczypospolitej Polskiej.

zdjęcie Bronisława Ligęzy ze zbiorów rodziny Ligęzów, AFŁ


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.