Czerwiec '22

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

RECITAL JULII KOCIUBAN NA PORTALU DRZWI DO KULTURY

Zachęcamy do obejrzenia fragmentów recitalu fortepianowego Julii Kociuban, który wykonała w Filharmonii Łódzkiej w dniu święta Konstytucji 3 maja. Film jest dostępny na portalu streamingowym i VOD „Drzwi do kultury” w zakładce „Filharmonia Łódzka”. Dostęp jest bezpłatny, bez konieczności logowania: https://drzwidokultury.pl/instytucja-filharmonia

Koncert odbył się w tym roku w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i wpisuje się w cykl koncertowy „200 lat polskiego romantyzmu”. Artystka przedstawiła program złożony z polonezów kompozytorów polskich: Ignacego Jana Paderewskiego, Alfonsa Szczerbińskiego, Juliusza Zarębskiego, Józefa Wieniawskiego i Fryderyka Chopina.

Polonez jest najważniejszym i najstarszym polskim tańcem narodowym o bogatej historii. Wywodzi się z ludowego chodzonego, a najdawniejsze przekazy mówiące o chodzeniu do muzyki na terenie Polski pochodzą jeszcze z XVI wieku. Polską tradycję gatunku kształtowali Jan Stefani, Józef Elsner, Karol Kurpiński, Michał Kleofas Ogiński, Maria Szymanowska, a nade wszystko Fryderyk Chopin, który tworzył już nie tylko stylizowane tańce, lecz także – szczególnie w ostatnim okresie twórczości – poematy taneczne utrzymane w charakterze poloneza. Twórcami stylizowanych polonezów po Chopinie byli m.in. Józef Wieniawski, brat Henryka, słynny w Europie wirtuoz fortepianu, kompozytor i pedagog; Juliusz Zarębski, uczeń Ferenca Liszta, być może największy talent kompozytorski w Polsce drugiej połowy XIX stulecia; zapomniany dziś niemal zupełnie Alfons Szczerbiński, uczeń Edwarda Grella i Waldemara Bargiela w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, który działał przede wszystkim jako nauczyciel muzyki u hrabiego Platera w Niekłaniu; wreszcie Ignacy Jan Paderewski, jeden z największych pianistów wszech czasów, wielki patriota, polityk i działacz niepodległościowy.

Julia Kociuban to jedna z czołowych polskich pianistek swojego pokolenia, absolwentka Royal College of Music w Londynie, Universität Mozarteum w Salzburg i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykłada w Akademii Muzycznej w Łodzi. Dwukrotnie była nominowana do Fryderyka, w tym za płytę z koncertami fortepianowymi Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana nagraną z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Pawła Przytockiego.


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.