Sierpień '21

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Puzon jak artyleria

 
Puzonista Robert Żelazko twierdzi, że rolę jego instrumentu w orkiestrze można porównać do artylerii. Niekiedy jednak puzoniści wykonują piękne, liryczne melodie; nie tylko w utworach solowych, ale także orkiestrowych. Efektowne solówki puzonowe stworzyli między innymi Wolfgang Amadeus Mozart w Requiem (część "Tuba mirum"), Gustav Mahler w III Symfonii i Ferenc Liszt w I części Symfonii Faustowskiej. Na co dzień w orkiestrze puzon łatwo rozpoznać po suwaku, który służy do zmiany długości instrumentu i tym samym zmiany wysokości dźwięku. Po rozprostowaniu wszystkich rurek puzon miałby 2 metry 70 cm długości!
Tajemnice tego ciekawego instrumentu można poznać dzięki kolejnemu odcinkowi z aplikacji Orkiestrownik, który publikujemy w tym tygodniu na profilu edukacyjnym Filharmonii Łódzkiej "Od malucha do melomana" na Facebooku. 

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.