Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Projekt „Ucho, echo, aha” - warsztaty dla młodzieży

Muzyka to nie tylko dźwięki skrzypiec, fortepianu czy perkusji, to nie tylko śpiew. Muzyką może być wszystko, co nas otacza: odgłosy przyrody, zgrzyt pociągu po szynach i żelaza po szkle, szczekanie psa i gwar rozmów, prowadzonych półgłosem w kawiarni. Jakie jest zatem kryterium? Decyduje o tym nasze ucho, które z plątaniny dźwięków wyławia to, co dla nas ważne, zaskakujące, ciekawe. Z myślą o tych, którzy chcą nauczyć się aktywnie słuchać i świadomie słyszeć, a także rejestrować i przetwarzać dźwięki z otoczenia, stworzyliśmy projekt „Ucho, echo, aha”

Warsztaty zbudowane są wokół działań zwanych z angielskiego field recordingiem, polegających na rejestrowaniu dźwięków otaczającego świata. Tym zajęciem trudnią się amatorzy oraz kompozytorzy w pełni profesjonalni. Historia field recordingu sięga lat 70. ubiegłego wieku, a obecnie jest on uznawany za odrębny gatunek, plasujący się na pograniczu muzyki alternatywnej, awangardowej, eksperymentalnej, konkretnej i ambientu.

Projekt „Ucho, echo, aha” obejmuje warsztaty doskonalące umiejętności uważnego, analitycznego słuchania oraz obsługiwania programów komputerowych do edycji dźwięku, a także ćwiczenia zbierania materiału dźwiękowego w terenie, w Łodzi i okolicach. Zajęcia stacjonarne będą się odbywać w Filharmonii Łódzkiej, pracowni komputerowej Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w redakcji radia „Żak”. Jednym z wykładowców będzie Artur Zagajewski, kompozytor współczesny, którego utwór pt. „brut” miał swe prawykonanie podczas inauguracji prestiżowego festiwalu muzyki współczesnej „Warszawska Jesień” w 2014 r. Dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym podczas zajęć uczestnicy samodzielnie przygotują projekt dźwiękowy, np. dzwonek telefonu, tapetę dźwiękową, radiowy jingiel czy własną kompozycję muzyczną. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane m.in. w internecie, w Filharmonii Łódzkiej i w radiu „Żak”.

Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży i obejmują spotkania, warsztaty i konsultacje w terminie od 21 lutego do 1 czerwca.
Warsztaty są bezpłatne, nie wymagamy wcześniejszych doświadczeń muzycznych ani technicznych. Uczestnicy muszą natomiast dysponować komputerem z dostępem do Internetu.

Projekt organizowany jest we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi i Studenckim Radiem „Żak” Politechniki Łódzkiej. W drodze konkursu otrzymał dofinansowanie Fundacji Orange w ramach programu grantowego „Akademia Orange”.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do koordynatorki projektu Dominiki Jakubowskiej: d.jakubowska@filharmonia.lodz.pl.

Gwarantujemy ciekawe doświadczenia i dobrą zabawę!

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.