Grudzień '21

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

„POLIHYMNIA I POLITYKA"

Zapraszamy na spotkanie z Pawłem Spodenkiewiczem, autorem książki „Polihymnia i polityka. Krytycy muzyczni w Łodzi 1939–1989”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Kusiński. Praca przedstawia sylwetki wybranych krytyków i recenzentów muzycznych, którzy działali w Łodzi w okresie okupacji nazistowskiej i czasach PRL. Poszczególne rozdziały poświęcone są: Helmutowi Fiechtnerowi, Karolowi Stromengerowi, Stanisławowi Woynie-Gwiaździńskiemu, Witoldowi Rudzińskiemu, Krzysztofowi Antoniemu Mazurowi, Annie Iżykowskiej-Mironowicz. Autor pokazuje, w jaki sposób wpłynęły na uprawianą przez nich publicystykę wydarzenia dziejowe, oficjalne ideologie oraz prądy ideowe epoki. W tle zarysowuje ważne wydarzenia z życia muzycznego oraz omawia działalność aktywnych w Łodzi dyrygentów, m.in. Bohdana Wodiczki, Witolda Krzemińskiego, Zygmunta Latoszewskiego, Zdzisława Szostaka i Henryka Czyża.

Paweł Spodenkiewicz, dziennikarz i socjolog, specjalizujący się w dziejach wielonarodowej Łodzi, stworzył pracę, która „będzie interesująca zarówno dla łódzkich regionalistów, jak i dla badaczy szeroko rozumianej kultury nowoczesnej […] – pisze Tomasz Majewski z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. – Bogactwo faktograficzne książki nie tylko nie przeciąża jej konstrukcyjnie, ale wręcz pomaga naświetlić wiele z aspektów, które pozostają niewidoczne w uładzonych wspomnieniach uczestników życia muzycznego. Daje ona także dużo szerszy obraz ówczesnych praktyk kulturalnych i aspiracji niż opracowania z zakresu socjologii sztuki, pomijające z reguły milczeniem kapryśne przejawy koniunktur politycznych”.

 

Rozmowę z Pawłem Spodenkiewiczem poprowadzi Marcin Majchrowski, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia. Towarzyszyć jej będzie muzyka fortepianowa w wykonaniu Krzysztofa Ceglińskiego. 

 

Program:
Karola Stromengera – Improwizacja Chopina na temat "Miotełek" (prapremiera)
Stanisław Moniuszko – Walc es-moll
Siergiej Rachmaninow – Moment musicaux

 

Spotkanie odbędzie się 30 listopada o 19.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Łódzkiej.

 

 

Na ilustracji fragment okładki książki „Polihymnia i polityka. Krytycy muzyczni w Łodzi 1939–1989”.


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

Grudzień '21

2021-12

K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.