Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

PAESAGGI VERO-SIMILI – WERNISAŻ WYSTAWY

Przed koncertem 24 lutego, o g. 18.00, zapraszamy na otwarcie wystawy prac Alicji Habisiak-Matczak pt. „Paesaggi vero-simili (pejzaże prawdopodobne)”. Jest to kolekcja rysunków i grafik inspirowanych włoskimi miastami Urbino, Perugią, Rzymem, Fano, czy San Giminiano. Alicja Habisiak Matczak, doktor habilitowany, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, od listopada 2016 jest kierownikiem Pracowni Technik Wklęsłodrukowych na tej uczelni. Autorka 17 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w ponad 140 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki warsztatowej i rysunku. Zdobyła 13 nagród i wyróżnień na konkursach w Polsce, Rumunii, Hiszpanii, we Włoszech i w Kanadzie. Jest organizatorem międzynarodowych sympozjów graficznych w Urbino i kuratorem wielu wystaw grafiki artystycznej. Szkice rysunkowe, notowane z natury, a później przekształcane w ciszy pracowni, stanowią zawsze punkt wyjścia do powstania moich grafik – pisze autorka. – Mając w pamięci działa Piranesiego, który portretując rzymskie starożytności swobodnie przekształcał obserwowany pejzaż w autonomiczne weduty, powołuję własne fantazje  architektoniczne, swoiste „kaprysy” w technikach akwatinty, akwaforty czy akwatinty solnej”.
Źródłem inspiracji jest dla artystki także miejska architektura Łodzi i okolic. Postindustrialna zabudowa, fabryki, dworce, hale targowe – wszystko to składa się w jej wyobraźni w jeden ciąg obrazów, które wzajemnie się przenikają i łączą. W ten sposób powstają obrazy „prawdo-podobne” –  pejzaże przypominające miejsca, do których się odnoszą, możliwe choć nie istniejące „naprawdę”. Człowiek nie występuje w tych grafikach w sposób dosłowny, istnieje  w nich metaforycznie jako autor i mieszkaniec ukazywanych przestrzeni. Prace prezentowane na wystawie są także wynikiem badań Alicji Habisiak-Matczak nad zastosowaniem blachy żelaznej w technikach wklęsłodrukowych – można będzie zobaczyć grafiki zrealizowane w autorskiej technice ferrotinty, ferroforty i ferrotinty solnej.


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.