Styczeń '22

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

OSTATNIE POŻEGNANIE

Z wielkim żalem informujemy, że 7 stycznia zmarł Bogdan Pawełczyk, wieloletni muzyk Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Grał na oboju i rożku angielskim.

Bogdan Pawełczyk był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Józefa Ciepłuchy. W Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pracował przez blisko pół wieku – od 1972 roku. W latach 80. przez kilka kadencji pełnił funkcję inspektora zespołu. Uczył gry na oboju i różku angielskim m.in. w łódzkiej Akademii Muzycznej, w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Pabianicach.

„Z rożka angielskiego potrafił wydobywać anielskie dźwięki – przyznaje oboistka, Agata Piotrowska-Bartoszek. – Życzliwy, uśmiechnięty, pomocny. Nawet po przejściu na emeryturę śledził nasze poczynania zawodowe. Oglądał wszystkie koncerty OS FŁ transmitowane online i zdawał nam z nich relację. Był naszym „»obojowym tatą«”.

„Wspominam go jako świetnego oboistę, a przede wszystkim wybitnego muzyka grającego na rożku angielskim. Dysponował szlachetnym dźwiękiem, potrafił też pięknie frazować. Był miłym, wesołym człowiekiem, który nigdy na nic nie narzekał. Zawsze można było na niego liczyć” – mówi Dariusz Połać, koncertmistrz OS FŁ.

„Bogdan był najpierw moim nauczycielem w średniej szkole muzycznej na ul. Sosnowej, a w 1994 roku, gdy zacząłem grać w OS FŁ, stał się kolegą z pracy – dodaje oboista, Paweł Żebrowski. – To dzięki niemu zacząłem grać na rożku angielskim. Zapamiętam go jako człowieka niezwykle pogodnego, który nigdy nie żywił do nikogo urazy. Potrafił łagodzić konflikty i dogadać się z każdym. Dzięki swojemu poczuciu humoru często rozładowywał napiętą atmosferę. Był niezwykle uczynny, nigdy się na nim nie zawiodłem”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 14.01.2022 o 13.40 w Kaplicy Cmentarza Komunalnego w Łodzi przy ul. Smutnej 1 (Doły). Po nabożeństwie odbędzie się pogrzeb na cmentarzu prawosławnym.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy najszczersze kondolencje.


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

Styczeń '22

2022-01

18
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.