Listopad '22

po wt śr cz pt so nd
31
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
7
8
9
10
13
 
 
 
 
14
16
17
 
 
 
21
22
24
 
 
 
28
1
2
3
4
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

NOWA PŁYTA ŁÓDZKICH FILHARMONIKÓW

W najbliższy piątek, 11 listopada, będzie miał swoją premierę nowy album Orkiestry Symfonicznej FŁ pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

Na płycie opublikowanej przez wydawnictwo DUX znalazły się dwie symfonie kompozytorów polskich XIX wieku: Franciszka Mireckiego i Józefa Wieniawskiego. Ten pierwszy, uczeń Johanna Nepomuka Hummla i Luigiego Cherubiniego, współpracownik słynnego wydawcy Giovanniego Ricordiego, szeroko znany w całej Europie, dyrektor opery włoskiej w Lizbonie, był pierwszym polskim kompozytorem, którego opera wystawiona została w mediolańskiej La Scali. Ten drugi to brat słynnego Henryka, z którym koncertował w wielu krajach europejskich, uważany za jednego z największych wirtuozów fortepianu swoich czasów, wykładowca konserwatorium muzycznego w Brukseli.

O nagraniu Symfonii c-moll Mireckiego i Symfonii D-dur op. 49 Wieniawskiego Maciej Negrey napisał: „Cóż za niezwykłe dzieła zostały zapisane na tej płycie! Dwie XIX-wieczne symfonie dwóch polskich kompozytorów należących do dwóch różnych generacji, dotąd prawie nieznane, zostały utrwalone w sposób oddający w pełni ich sens i urodę! A jakimi intrygującymi postaciami okazują się ich twórcy, o których historia muzyki wspomina ledwie półgębkiem! Nie, proszę Państwa, to nie jest jedna z tych reklam, z którymi mamy do czynienia na co dzień. To po prostu prawda. Trzeba ją teraz głosić po latach przemilczeń, niedopowiedzeń czy wręcz przekłamań. I pozwolić brzmieć muzyce”.

W spotkaniu przedkoncertowym, które poprowadzi Konrad Mielnik, obok Pawła Przytockiego, weźmie udział Barbara Ostafin, autorka pierwszej biografii Franciszka Mireckiego „Z Krakowa do La Scali”.

Premierowy album „Mirecki / Wieniawski. Polish Romantic Symphonies” będzie do kupienia w cenie promocyjnej.

 


Archiwum koncertoweArchiwum informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

Listopad '22

2022-11

26
THE KING OF SWING26 listopada 16:30
27
KONCERT WIEDEŃSKI27 listopada 17:00
30
JAKA JESTEŚ, EWO30 listopada 19:00
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.