Czerwiec '22

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

NIE ŻYJE KAI BUMANN

W wieku 61 lat zmarł nagle dyrygent i pedagog Kai Bumann. Z Filharmonią Łódzką był związany jako pierwszy dyrygent gościnny. Urodził się w Berlinie, tam ukończył Wydział Dyrygentury Hochschule der Künste. W latach 1986–1992 dyrygował w licznych niemieckich teatrach operowych w Niemczech. Prowadził m.in. premiery „Lady Makbet mceńskiego powiatu” Szostakowicza, „Salome” Straussa i „Lulu” Berga, dyrygował także operami od Mozarta do Verdiego.

W 1994 roku zdobył drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Genewie, a dwa lata później został pierwszym gościnnym dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz pierwszym dyrygentem Staatstheater w Wiesbaden. Następnie był dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej, głównym dyrygentem Swiss Youth Symphony Orchestra, szefem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, prowadził także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 1998–2003 regularnie pracował w berlińskiej Deutsche Oper, zaś od 2004 do 2013 był stałym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Kai Bumann był pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Łódzkiej przez trzy sezony artystyczne, w latach 2013–2016. Na zakończenie swojej pracy w Łodzi, 18 marca 2016 roku, poprowadził Mszę h-moll BWV 232 Johanna Sebastiana Bacha.

Dyrekcja, artyści i pracownicy administracji Filharmonii Łódzkiej składają Rodzinie Zmarłego kondolencje. Cześć Jego pamięci!

 

Kai Bumann na koncercie w FŁ 10.02.2017 roku, fot. Marcin Stępień


Archiwum koncertoweArchiwum informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.