Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Koncert chóralny u św. Mateusza

Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza, Łódź, Piotrkowska 279/283, g. 17.00

Bilety w cenie 10 PLN do nabycia w kasie biletowej i na stronie internetowej FŁ, na portalu Bilety24 oraz przed wejściem do kościoła na godzinę przed koncertem.

Już 25.10.2020, podczas występu Chóru Filharmonii Łódzkiej w kościele św. Mateusza będzie można wysłuchać koncertu chóralnego a cappella, w pełni rozkoszować się bogatym brzmieniem zespołu wokalnego, docenić wszechstronność muzyków, w programie znajdą się bowiem utwory od XVI wieku (Wacław z Szamotuł) po muzykę najnowszą (Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki).

Już się zmierzka to jedna z najbardziej znanych pieśni religijnych Wacława z Szamotuł, związanego z ruchem reformacyjnym. Muzyka tego wybitnego twórcy renesansowego, zwanego nawet „polskim Palestriną”, urzeka symetrią fraz, jasną fakturą, a przede wszystkim bogatą inwencją melodyczną.

Agnus Dei (Baranku Boży) zostało skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego na wieść o śmierci prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i wykonane podczas uroczystości pogrzebowych. Początkowo utwór ten funkcjonował samodzielnie, później został włączony do Polskiego requiem. Kompozytor zastosował tu środki odwołujące się do wielowiekowej tradycji muzyki chóralnej, w tym do retorycznego obrazowania tekstu.

Charakter żałobny ma także Spraw, niech płaczę Karola Szymanowskiego – fragment Stabat Mater. Modlitewne błaganie Matki Boskiej w powstałym w XX wieku (1926) muzycznym kształcie nawiązuje do twórczości religijnej epoki renesansu.

W programie znajdą się też utwory Johanna Sebastiana Bacha, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Nikolaia Kedrova, Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert stanowi zaproszenie do muzycznej refleksji w przededniu Święta Zmarłych.

Chór Filharmonii Łódzkiej w ubiegłym roku obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia aktywności artystycznej. Podczas koncertów jubileuszowych – nie tylko w gmachu Filharmonii, ale także w innych miastach oraz w ramach letniego festiwalu Kolory Polski – dał się poznać jako zespół wszechstronny, nie obawiający się najtrudniejszych artystycznych wyzwań. Koncerty z udziałem chóru, a także koncerty a cappella, zawsze gromadzą komplet słuchaczy, którzy dzięki profesjonalizmowi artystów odkrywają urok muzyki wokalnej.

Koncert poprowadzi Chórmistrz FŁ Dawid Ber. Wezmą w nim udział soliści: Magdalena Szymańska (sopran), Dominika Stefańska (mezzosopran) i Rafał Maciejewski (baryton) oraz Zbigniew Rymarczyk (fortepian).

 

Program:

Wacław z Szamotuł – „Już się zmierzka”
Johann Sebastian Bach – „Jesu, meine Freude”
Stanisław Moniuszko – „Ecce lignum crucis”
Karol Szymanowski – „Spraw, niech płaczę” ze Stabat Mater op. 53
Nikolai Kedrov – „Otcze nasz”
Feliks Nowowiejski – „Parce Domine” z oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” op. 35
Feliks Nowowiejski  – Sanctus z Missa pro pace
Henryk Mikołaj Górecki – „Jezu Chryste, Panie miły”, „Ciebie wzywamy, Ciebie błagamy”, „Krzyżu Chrystusa” z cyklu „Z pieśni kościelnych”
Krzysztof Penderecki  – Agnus Dei z Polskiego requiem


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.