Styczeń '21

Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe

W tym odcinku cyklu Anna Krysztofiak przedstawia historię chińskiej lutni pipa, popularnej w Państwie Środka od V w. n.e. aż do dnia dzisiejszego. Posiadała głęboką symbolikę: jej cztery struny kojarzono z czterema porami roku, a proporcje jej miary oznaczały m.in. liczbę żywiołów. Była atrybutem bóstw i bodhisattwów, często  spotykanym w sztuce buddyjskiej. Grę na pipie uprawiano także na dworach. W XX wieku lutnia pipa podlegała modernizacjom pod wpływem kultury zachodniej. Jej archaiczna forma przetrwała do dzciś na Tajwanie i w prowincji Fujian.
Kolejne odcinki tego niezwykle interesującego, unikatowego cyklu ukazują się raz w tygodniu na profilu Filharmonii Łódzkiej na Facebooku.  Na jego realizację artystka otrzymała stypendium "Kultura w sieci" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie