Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe

 
W tym odcinku cyklu Anna Krysztofiak przedstawia historię chińskiej lutni pipa, popularnej w Państwie Środka od V w. n.e. aż do dnia dzisiejszego. Posiadała głęboką symbolikę: jej cztery struny kojarzono z czterema porami roku, a proporcje jej miary oznaczały m.in. liczbę żywiołów. Była atrybutem bóstw i bodhisattwów, często  spotykanym w sztuce buddyjskiej. Grę na pipie uprawiano także na dworach. W XX wieku lutnia pipa podlegała modernizacjom pod wpływem kultury zachodniej. Jej archaiczna forma przetrwała do dzciś na Tajwanie i w prowincji Fujian.
Kolejne odcinki tego niezwykle interesującego, unikatowego cyklu ukazują się raz w tygodniu na profilu Filharmonii Łódzkiej na Facebooku.  Na jego realizację artystka otrzymała stypendium "Kultura w sieci" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.