GRUDZIEŃ W FILHARMONII ŁÓDZKIEJ

Dwa koncerty symfoniczne, koncert oratoryjny, świąteczny koncert organowy i transmisja z Met – to tylko część planów FŁ na ostatni miesiąc 2021 roku.

Choć w grudniu zwykle skupiamy się na przygotowaniach do Bożego Narodzenia i cieszymy się samymi Świętami, to jednak w najciemniejszy czas roku warto odwiedzić Filharmonię Łódzką. Powodów jest co najmniej kilka.

Już 3 grudnia wystąpi w Łodzi po raz drugi światowej sławy wiolonczelistka Camille Thomas, która w tym sezonie artystycznym jest naszą artystką rezydentką. Z towarzyszeniem łódzkich filharmoników pod batutą Pawła Przytockiego wykona Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 Edwarda Elgara, przez wielu uważany za najważniejsze dzieło w całej literaturze wiolonczelowej.

W świąteczny nastrój wprowadzi oratorium „Paulus” – pierwsze dzieło tego gatunku Feliksa Mendelssohna, pod względem muzycznym inspirowane Pasją wg św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha. Plejadę solistów śpiewaków oraz Orkiestrę Symfoniczną i Chór FŁ poprowadzi austriacki kapelmistrz Thomas Rösner (17 grudnia). Bardzo nastrojowo zapowiada się również koncert „Boże Narodzenie w kościele Mariackim w Gdańsku: 1650”, podczas którego zespołem znakomitych polskich instrumentalistów i śpiewaków pokieruje organista Krzysztof Urbaniak (19 grudnia).

Warto również zwrócić uwagę na występ pianisty Grzegorza Niemczuka, który zagra II Koncert fortepianowy A-dur Ferenca Liszta. Na koncercie 10 grudnia zabrzmią również uwertura „Egmont” Ludwiga van Beethovena i wybór Tańców węgierskich Johannesa Brahmsa pod batutą węgierskiego dyrygenta Tibora Bogányi’ego.

Wielkim wydarzeniem operowym będzie nowa produkcja nowojorskiej Metropolitan, którą w transmisji będzie można obejrzeć 4 grudnia. Eurydyka amerykańskiego kompozytora Matthew Aucoina (*1990) to nowe spojrzenie na jeden z najpopularniejszych w historii muzyki mitów greckich. Za pulpitem dyrygenckim stanie Yannick Nézet-Séguin, a w roli Sobowtóra Orfeusza wystąpi Jakub Józef Orliński.

W grudniu zaplanowaliśmy również zajęcia Baby Boom Bum oraz warsztaty i koncert Odkrywców muzyki.

Bilety na wszystkie wydarzenia są dostępne zarówno online, jak i stacjonarnie – w kasie biletowej FŁ, która czynna jest w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 10.00–18.00, we wtorki i piątki w godz. 10.00–20.00 oraz godzinę przed każdym koncertem.

Szczegóły dotyczące cen biletów, zniżek i rabatów znajdują się w Informatorze Filharmonii Łódzkiej na sezon 2021/2022, który jest dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce Informator.

Camille Thomas, fot. Uwe Arens

2024-04