Styczeń '22

Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

FŁ NADAL ZE WSPARCIEM MINISTERSTWA

Filharmonia Łódzka przez kolejne trzy lata będzie współprowadzona przez MKiDN przy stałym finansowaniu przez władze województwa łódzkiego.  

W czwartek 30 grudnia 2021 roku prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego w obecności Tomasza Bębna, dyrektora Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina podpisali dokumenty przedłużające do 2024 roku umowę o współprowadzeniu FŁ. Wicepremier Piotr Gliński spotkał się także z muzykami i pracownikami filharmonii, którym gratulował dotychczasowych dokonań artystycznych i podkreślał wysoki poziom ich pracy.

„Filharmonia Łódzka będzie mogła nadal liczyć na wsparcie ministerstwa. Razem z panem marszałkiem będziemy starali się dalej wspierać działalność tej instytucji. Dzięki temu w ciężkim dla kultury czasie pandemii mogły być zorganizowane dodatkowe koncerty oraz wydane płyty […], za które filharmonia dostała prestiżową nagrodę muzyczną Fryderyk” – mówił wicepremier.

„Współprowadzenie Filharmonii Łódzkiej było jedną z pierwszych decyzji jaką podjęliśmy z panem ministrem. Dało to placówce dodatkową moc – podkreślał marszałek Grzegorz Schreiber. – Przyznane środki zostały znakomicie zagospodarowane. To wsparcie na dodatkowe przedsięwzięcia, ale pamiętajmy, że będąc instytucją współprowadzoną, filharmonia dostaje bezpośredni dostęp do programów ministerialnych, z czego też znakomicie korzysta. Cieszę się z tego rozwoju, robicie bardzo dobrą robotę”.

Dzięki umowie FŁ będzie otrzymywać przez najbliższe trzy lata co najmniej 2,8 miliona złotych rocznie z Ministerstwa Kultury, zaś z budżetu Województwa Łódzkiego na działalność placówki przeznaczanych będzie co najmniej 14 milionów złotych rocznie. W 2022 roku będzie to 16 mln 600 tysięcy złotych.

FŁ jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy umowy podpisanej w marcu 2019 roku. Patronat ministerstwa i związana z nim dotacja podmiotowa przyczyniły się do poszerzenia działalności, FŁ mogła też dotrzeć do większej liczby odbiorców. Współfinansowanie umożliwiło długoterminowe planowanie działań artystycznych, co okazało się niezwykle cenne zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19. Dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu w minionych trzech latach FŁ mogła m.in. zainicjować program rezydencji artystycznych, wydać trzy znakomicie przyjęte płyty z muzyką polską (w tym album „Emil Młynarski. Violin Concertos” nagrodzony Fryderykiem), stworzyć profil edukacyjny na Facebooku „Od malucha do melomana”, warsztaty online dla dzieci i młodzieży oraz cykl „Nasłuchiwanie” czy zorganizować Mistrzowskie Warsztaty Dyrygenckie. Poszerzenie budżetu zaowocowało również wyjątkową w skali krajowej aktywnością koncertową FŁ w internecie w czasie lockdownu oraz kontynuacją Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

 


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

Styczeń '22

2022-01

18
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.