Kwiecień '19

Dzisiejszy koncert

Szanowni Państwo, przeżywamy żałobę narodową po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska. Nie odwołujemy jednak koncertu, który odbędzie się w FŁ za parę godzin. Jego program to odtworzenie recitalu Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika z mrocznych czasów okupacji. Występy w kawiarniach zapewniły utrzymanie obu kompozytorom w okupowanej Warszawie. Nie działały wówczas muzyczne instytucje, filharmonia, opera, konserwatorium. Życie muzyczne przeniosło się do kawiarń. Pracując nad repertuarem i grając bezrobotni muzycy mieli szansę przetrwać. I przetrwali, jak pokazały ich dalsze, powojenne losy. Pamiętajmy o tym, słuchając dziś pianistów w sali koncertowej. Nawet w najcięższych chwilach w muzyce można znaleźć pocieszenie, ukojenie, radość. Niechaj dzisiejszego wieczoru muzyka obudzi dobre emocje, o które tak trudno w tych dniach. Niech, jak zawsze, przyniesie nadzieję.

Salon Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej

Kwiecień '19