Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

DZIŚ POŻEGNALIŚMY JANUSZA KOPCZYŃSKIEGO

Dziś pożegnaliśmy Pana Janusza Kopczyńskiego, pierwszego oboistę Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Trudno zliczyć, ile razy wystąpił wraz z zespołem tworzonym przez Jego kolegów i koleżanki. Wciąż nie możemy uwierzyć, że nie ma Go już między nami… Był człowiekiem z klasą. Zostawił po sobie uśmiech i tyle dobrych wspomnień…

Prof. dr hab. Janusz Kopczyński – urodzony w 1953 roku w Łodzi, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie oboju prof. Józefa Ciepłuchy (dyplom z wyróżnieniem, 1976). Na X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach zdobył II nagrodę (1977). Od stycznia 1975 roku był członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, w której pełnił funkcję pierwszego oboisty. Z zespołem tym wielokrotnie występował za granicą i dokonywał nagrań płytowych. Był również członkiem orkiestry kameralnej „Rubinstein Sinfonietta”.
Prowadził działalność solową (m.in. koncerty solowe z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej i Rubinstein Sinfoniettą) i kameralną, koncertując w triu obojowym, kwintecie dętym, triu stroikowym i innych formacjach kameralnych (występy m.in. we Francji i w Niemczech). Był członkiem Kwintetu Dętego Filharmonii Łódzkiej „Camerata pro Arte” i Tria Stroikowego Filharmonii Łódzkiej. Współpracował z Orkiestrą Ballet Clasique Paris i orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi.
Równolegle rozwijał działalność pedagogiczną. Początkowo w Państwowym Liceum Muzycznym w Łodzi (1976-1983), gdzie pełnił też funkcję kierownika sekcji instrumentów dętych, a od 1983 roku w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W Akademii prowadził klasę oboju, pełnił funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego (1999-2005) oraz kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusyjnych (2006-2018). W 2014 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Był jurorem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Pełnił funkcję dyrektora Międzynarodowych Akademickich Konkursów Oboistów i Fagocistów w Łodzi w 2008, 2011 i 2014 roku. Działał jako sekretarz Zarządu Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Uhonorowany Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2003), Złotą Odznaką Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (2008), Złotym Medalem za Długoletnią Służbę (2011) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2012).

„Profesor Janusz Kopczyński jawił się zawsze jako człowiek pełen empatii i szacunku wobec innych ludzi – wypowiedziała się dla „Dziennika Łódzkiego” prof. AM dr hab. Ewelina Zawiślak, flecistka Orkiestry Symfonicznej FŁ. – Zapamiętamy go jako wspaniałego człowieka, oboistę, artystę wielkiej klasy, oddanego pedagoga i przyjaciela. Ta pamięć musi przetrwać, ponieważ stanie się nie tylko pięknym wspomnieniem, ale również inspiracją dla nas – Jego przyjaciół, współpracowników i studentów”.
„Był człowiekiem o olbrzymiej wiedzy muzycznej, ciekawym świata – mówi o Januszu Kopczyńskim, w tym samym artykule, jego przyjaciel i współpracownik, fagocista Orkiestry Symfonicznej FŁ, prof. dr hab. Krzysztof Kamiński. – Namawiałem Go do napisania książki na emeryturze, na którą niebawem miał przejść. W pracy był skrupulatny i zawsze świetnie przygotowany (…), prywatnie – wspaniały kolega o niebywałej kulturze osobistej i fantastycznym poczuciu humoru, bardzo przyjacielski”.
https://dzienniklodzki.pl/zmarl-prof-janusz-kopczynski-lodzianin-wybitny-oboista-i-pedagog/ar/c13-15392863

 

 

 

 


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.