Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

100 lat Orkiestry Symfonicznej FŁ

W lutym Filharmonia Łódzka świętuje jubileusz stulecia istnienia swojej orkiestry. Jak przystało na instytucję, w której główną bohaterką jest zawsze muzyka – trzonem obchodów jubileuszowych będą koncerty. Świętowanie rozpoczniemy symbolicznie, od wykonania monumentalnego Haydnowskiego oratorium „Stworzenie świata”. Kulminacją jubileuszu będzie uroczysty koncert symfoniczny 17 lutego, podczas którego – dokładnie sto lat po pierwszym występie Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej – zabrzmi wykonywany również na jej pierwszym koncercie poemat symfoniczny „Finlandia” Jeana Sibeliusa, a II Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina wykona laureat XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, Austriak Ingolf Wunder. Ze względu na ogromne zainteresowanie melomanów koncert ten zostanie powtórzony dzień później.

Podczas pięciu koncertów jubileuszowych nie zabraknie tych, którzy obecnie kształtują artystyczne oblicze instytucji – obok głównego dyrygenta Daniela Raiskina na estradzie pojawią się: chórmistrz Dawid Ber, dyrygent gościnny Kai Bumann oraz artyści-rezydenci FŁ – wiolonczelista Ivan Monighetti i organista Krzysztof Urbaniak. Okazji do wysłuchania brzmienia niedawno odebranych organów będzie wiele, a prawdziwym spektrum muzyki organowej zachwycą dwa kończące cykl jubileuszowy recitale. Gratką dla melomanów będzie z pewnością wykonanie dwóch utworów, napisanych na specjalne zamówienie Filharmonii Łódzkiej – kompozycji „Musica festiva” na organy i orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Meyera oraz utworu „La città futurista” na orkiestrę symfoniczną i zespół wykonawców-amatorów autorstwa Artura Zagajewskiego.

W lutym ukaże się również książka jubileuszowa, która zabierze czytelników w podróż „w czasie i przestrzeni” – spacer po budynku filharmonii będzie okazją do refleksji nad tym, jak orkiestra (i wyrosła z niej instytucja) oraz publiczność zmieniały się w kolejnych dekadach. Zdradzi niejedną tajemnicę: jakie utwory orkiestra wykonywała najczęściej, co jadali muzycy podczas tournée, w kim kochał się „klub blondynek”, jak doczyścić szklane ekrany nad estradą, ile wart jest bilet do filharmonii, co znajduje się w teczce dyrektora i wiele innych.

 Zachęcamy Państwa do udziału w wydarzeniach związanych z jubileuszem. Kolejna taka okazja... dopiero za sto lat!


Archiwum koncertoweArchiwum Informacji
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
K

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.