Usłyszeć niewidoczne
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina realizuje zadanie pod nazwą „Usłyszeć niewidoczne” w ramach programu „Kultura Dostępna 2025” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Usłyszeć niewidoczne” to zadanie dofinansowane ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Programu "Kultura dostępna 2025". Instytucją zarządzającą jest Narodowe Centrum Kultury, nr naboru 2025.302.01.00. Wniosek Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina ma nr 109028.
Kwota dofinansowania: 47.000,00 (czterdzieści siedem tysięcy 00/100 groszy).
„Usłyszeć niewidoczne” to zadanie skierowane do osób z niepełnosprawnością wzroku, które skupiają się wokół Łódzkiej Szkoły dla Niewidomych i Słabo Widzących „Na Dziewanny” w Łodzi. Odbędą się 3 cykle warsztatów interdyscyplinarnych i koncert „w ciemności”.
- Warsztaty plastyczno-muzyczne to trzy spotkania, na których osoby z niepełnosprawnością wzroku będą miały okazję stworzyć prace plastyczne metodą konturową, inspirując się muzyką graną na żywo. Zajęcia poprowadzi artysta plastyk Jerzy Grzegorski.
Warsztaty odbędą się w następujących terminach:
09.04.2025 g. 11:00 – z udziałem kwintetu dętego
15.05.2025 g. 11:00 – z udziałem perkusji (m.in. wibrafonu i marimby)
05.06.2025 g. 11:00 – z udziałem kwartetu smyczkowego
Prace powstałe podczas warsztatów zostaną zaprezentowane przy okazji koncertu 17 czerwca 2025 r.
- Warsztaty muzykoterapeutyczne to działanie na rzecz rozwoju psychofizycznego uczestników. Dzięki różnorodnym technikom muzykoterapeutycznym i arteterapii wzmacniamy pozytywne cechy oraz rozwijamy poczucie sprawczości i samoakceptacji, bezpośrednio wpływając na emocje uczestników.
Terminy: od kwietnia do października 2025 roku
Prowadzenie: Bibianna Szokalska, Linda Rojewska, Hanna Jastrzębska-Gzella
- Warsztaty wokalne – pięć lekcji wokalnych z emisji i impostacji głosu prowadzonych przez trenerkę i instruktorkę śpiewu Mariolę Gidelską.
Termin: wrzesień – listopad 2025
17 czerwca 2025 r. o godz. 17.30 zapraszamy wszystkich chętnych na koncert w ciemności. Będziemy starali się stworzyć takie warunki, które zrównają percepcję muzyki uczestnikom pełnosprawnym i ociemniałym. Koncert odbędzie się przy zaciemnieniu sali, a słuchaczom wręczone zostaną jednorazowe opaski do zakrywania oczu.
Wystąpią podopieczni Łódzkich Szkół dla Niewidomych i Słabo Widzących „Na Dziewanny” w Łodzi i zawodowi muzycy, którzy wcześniej uczestniczyli w warsztatach plastycznych:
- Kwintet dęty „Modern Brass Łódź” w składzie:
- Sławomir Cichor i Paweł Marciniak – trąbki,
- Zbigniew Monkiewicz – waltornia,
- Radosław Szulc – puzon
- Michał Walczak – tuba
- Patrycja Urbańska - instrumenty perkusyjne
- Kwartet smyczkowy „Neuma Quartet” w składzie:
- Sławomir Wilga i Michał Nowak – skrzypce
- Nela Zaforemska – altówka
- Agata Nowak – wiolonczela
Prowadzenie koncertu: Michał Marchlewski
