Sierpień '18

Uniwersytecki koncert symfoniczny

9 maja 2014, 19.00

„Najwyższy, wszechmocny i dobry Panie, / Twoje są uwielbienie, chwała, cześć i wszelkie błogosławieństwo” – tak rozpoczyna się Pieśń słoneczna św. Franciszka z Asyżu, najstarszy, bo XIII-wieczny, zabytek poezji w języku włoskim.
Ten kantyk zainspirował Sofię Gubaidulinę, wybitną kompozytorkę współczesną (ur. w 1931 r. w ZSRR), słynącą z inspiracji religijnych i poszukiwania mistycyzmu w muzyce. Ze względu na charakter jej muzyki jest ona zaliczana, wraz z Henrykiem Mikołajem Góreckim, Arvo Pärtem czy Johnem Tavenerem, do twórców nurtu „nowej muzyki religijnej”.
Pieśń słoneczna została zadedykowana wybitnemu wiolonczeliście radzieckiemu Mścisławowi Rostropowiczowi i on też dokonał jej prawykonania w 1998 r. Kompozytorka chciała oddać w muzyce pogodne, radosne usposobienie solisty, stąd jasne brzmienia i żywiołowy, pełen energii przebieg muzycznej akcji, odbiegające od nastroju skupienia i powagi wielu jej utworów. Radość i energia nie oznaczają jednak powierzchowności – aurę mistycyzmu twórczyni osiąga między innymi dzięki nietypowemu składowi wykonawców: wiolonczeli solo, chórowi kameralnemu, czeleście i perkusji.

Przed koncertem wykład wygłosi prof. Wiesław Dębski z katedry Finansów i strategii przedsiębiorstwa Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Ivan Monighetti – wiolonczela

Ivan Monighetti – dyrygent

Dawid Ber – przygotowanie chóru

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Chór Mieszany Filharmonii Łódzkiej