Wrzesień '18

RECITAL ORGANOWY

20 marca 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

Przed publicznością FŁ wystąpi Ulrich Walther, znakomity niemiecki artysta (ur. 1980), nazywany „królem  organów”. Uczeń m.in. Ludgera Lohmanna, Willibalda Belzera, Lorenza Ghielmiego, Daniela Rotha, Hansa-Oli Ericcsona, Davida Sangera, Jona Laukvika. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach. Od 2008 r. wykłada grę na organach, improwizację i basso continuo. Dużo koncertuje i nagrywa, zarejestrował m.in. utwory Bacha w transkrypcji Maxa Regera na historycznych organach Sauera w katedrze w Bremie.
Program recitalu obejmuje utwory: Dietricha Buxtehude, Jana Pieterszoona Sweelincka, Johanna Caspara Kerlla, Johanna Sebastiana Bacha i Ferenca Liszta. Artysta zagra na organach barokowych i romantycznych.
Ciekawostką jest Fantazja f-moll KV 608 Wolfganga Amadeusza Mozarta z późnego okresu jego twórczości – w utworze widać ślad studiów kompozytora nad sztuką kontrapunktu Bacha. Mozart napisał tę muzykę na dość szczególny instrument: mechaniczny zegar połączony z miniaturowymi organami – były one modne w końcu XVIII i na początku XIX w. (utwory na „zegar” komponowali także Haydn i Beethoven). Melodia była odtwarzana mechanicznie, a zegar imitował dźwięki prawdziwych organów.

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

Ulrich Walther – organy

D. Buxtehude - Praeludium g-moll, BuxWV 149

J.P. Sweelinck - Wariacje „Onder een linde groen”