Recital organowy

27 października 2015, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

Andrzej Białko rozpoczyna cykl wielkich recitali organowych w FŁ w tym sezonie. Ten niezwykły organista, laureat wielu nagród, występował na niemal wszystkich festiwalach organowych w Polsce. Naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973, prywatnie, kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Michaela Radulescu w Lichtensteinie i Knuda Vada w Danii. Koncertował w różnych krajach Europy oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora zwyczajnego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje z licznymi zespołami, przede wszystkim z Filharmoniami Narodową i Krakowską.
W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 wszystkich organowych dzieł Jana Sebastiana Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 cyklu 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi” zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI-XX wieku. W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta ma także komplet organowych dzieł Dietricha Buxtehude, Nicolausa Bruhnsa, Feliksa Mendelssohna, Césara Franka, Franciszka Liszta. Podczas recitalu w FŁ zagra na organach barokowych i romantycznych.

Andrzej Białko – organy

Johann Sebastian Bach - Piece d’orgue G-dur BWV 572,

Johann Sebastian Bach - Sonata G-dur BWV 530

Johann Sebastian Bach - Preludium i fuga G-dur BWV 541