Listopad '18

KONCERT SYMFONICZNY Z OKAZJI 85. URODZIN KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO

23 listopada 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Krzysztof Penderecki, jeden z najlepiej rozpoznawalnych w świecie polskich kompozytorów współczesnych, celebruje 85. urodziny. Wśród wielu instytucji, które postanowiły je uczcić, jest też Filharmonia Łódzka. Pod batutą gruzińskiego dyrygenta George’a Tchintchinadze, dyrektora artystycznego Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, zabrzmi „Sinfonietta per archi” z dorobku Jubilata, nawiązująca do barokowych concerti grossi. Z kolei Koncert na trąbkę Haydna z kadencją Pendereckiego pokazuje, z jaką łatwością współczesny twórca porusza się w różnych stylach i epokach. Jak mówią muzykolodzy, „kadencje napisane są w manierze Haydna-Pendereckiego” – kompozytor nie rezygnuje z zaznaczenia własnej osobowości artystycznej. Oryginalnym pomysłem jest m.in. wprowadzenie rogów sygnalizacyjnych, które towarzyszą trębaczowi-soliście w jego popisach. Solistą koncertu będzie Francuz Romain Leleu, laureat Victoires de la Musique, zwanej francuską nagrodą Grammy. Założył Ensemble Convergences – kwintet smyczkowy z trąbką – by móc wykonywać utwory w interesujących, niespotykanych transkrypcjach. W 2011 r. nagrał Koncert na trąbkę Haydna z kadencją Pendereckiego z Bałtycką Orkiestrą Kameralną.

Romain Leleu – trąbka

George Tchitchinadze – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

Krzysztof Penderecki - Sinfonietta per archi