Czerwiec '18

KONCERT SYMFONICZNY NA ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018

22 czerwca 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Adam Suprynowicz – początek g. 18.15.

W pierwszej części wieczoru usłyszymy I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (1916), dedykowany skrzypkowi Pawłowi Kochańskiemu. Utwór uchodzi za pierwszy nowoczesny koncert skrzypcowy. Szymanowski zerwał z XIX-wieczną tradycją, odchodząc od systemu dur-moll, tworząc nowy język muzyczny i nową ekspresję. Jako solistka wystąpi pochodząca z Kirgizji Alena Baeva, jeden z największych talentów swojego pokolenia. Wygrała XII Konkurs im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, potem zdobyła Grand Prix w Konkursie im. Niccolò Paganiniego w Moskwie i na rok dostała Stradivariego z 1723 r. (na którym grał też Henryk Wieniawski).
Po przerwie zabrzmi IV Symfonia „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego. Kompozytorowi nie udało się jej ukończyć, pozostała w formie skróconej partytury. Zadanie dokończenia IV Symfonii, napisania orkiestracji i doprowadzenia do prawykonania powierzył swojemu synowi, Mikołajowi. Premiery utworu odbyły się w 2014/2015 roku, w Londynie, Los Angeles, Amsterdamie i Łodzi (na Tansman Festival).
„Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego” – powiedział Claude Debussy. Nokturny tego właśnie kompozytora rozpoczną koncert.

Alena Baeva – skrzypce

Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrektor Artystyczny FŁ

Dawid Ber – przygotowanie chóru

Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ