Grudzień '18

Dla dzieci

Koncert symfoniczny

14 listopada 2014, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Skoro za życia Bedřicha Smetany, Czechy były częścią Austro-Węgier, kompozytor dążył,  podobnie jak Polacy, Chopin czy Moniuszko, do przekazania w dziełach treści nie tylko artystycznych, ale także patriotycznych czy wręcz politycznych. Taki charakter przybrał cykl poematów symfonicznych „Moja ojczyzna” - największe orkiestrowe dzieło Smetany. Trzecia z sześciu części, „Šárka”, nawiązuje do legendy o czeskich amazonkach, które krwawymi sposobami dążyły do odzyskania władzy, odebranej im niegdyś przez mężczyzn.

Muzyka o kilkanaście lat starszego od Smetany Dvořáka ma znacznie bardziej internacjonalny charakter, choć i tu nie brak akcentów narodowych; w VI Symfonii dostrzec je można m.in. w Scherzu, będącym stylizacją czeskiego tańca furianta.

Czechem był także Bohuslav Martinů (1890–1959), twórca Koncertu-rapsodii na altówkę i orkiestrę. Utwór cieszy się ogromnym zainteresowaniem altowiolistów, którzy cierpią z powodu deficytu kompozycji solowych na swój instrument. W Łodzi wystąpi jeden z najsłynniejszych altowiolistów, Izraelczyk Zvi Carmeli.

Zvi Carmeli – altówka

Ewa Strusińska – dyrygentka

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Bedřich Smetana - „Šárka“ z cyklu symfonicznego „Moja Ojczyzna“