Grudzień '18

Dla dzieci

Koncert symfoniczny

Maciej Frąckiewicz - akordeon7 listopada 2014, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Dyrygent rodem z Brazylii, solista grający na akordeonie, a w programie nazwiska kompozytorów argentyńskich, brazylijskich i zafascynowanych Hiszpanią – tego wieczoru w Filharmonii będzie gorąco, niezależnie od pogody. Główny punkt programu to prawykonanie Koncertu na akordeon i orkiestrę Heitora Villi-Lobosa (1887–1959), uznawanego za twórcę profesjonalnej muzyki brazylijskiej. Ten pianista-samouk, zdobywał doświadczenie w kawiarniach i lokalach rozrywkowych. W twórczości nawiązywał do  muzyki ludowej oraz do stylu europejskich kompozytorów neoklasycznych. Był świadom znaczenia swojej twórczości: „Ja nie używam folkloru – ja jestem folklorem” – mawiał.

Maciej Frąckiewicz, który wykona partię solową, to jeden z najlepszych akordeonistów młodego pokolenia. Jest laureatem wielu konkursów, m.in. w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Współpracuje z kompozytorami współczesnymi, takimi jak Paweł Szymański czy Wojciech Blecharz. Zespół TWOgether Duo, który współtworzy z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz, został w 2012 roku nagrodzony Paszportem „Polityki”.

Maciej Frąckiewicz – akordeon

José Maria Florêncio – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Oscar Lorenzo Fernández - „Batuque” z opery „Malazarte“