Koncert symfoniczny

4 kwietnia 2014, 19.00

Twórczość Piotra Czajkowskiego cechuje pogłębiona autobiograficzna refleksja, powaga i skupienie. Od tego obrazu są jednak wyjątki: do nich należą popularne Wariacje na temat rokokowy op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę.
Utwór ten stanowi ukłon w stronę muzyki dawnej, zwłaszcza podziwianego przez Czajkowskiego Mozarta. Temat nie został jednak zaczerpnięty z twórczości któregoś z XVIII-wiecznych mistrzów, lecz w całości pochodzi z inwencji kompozytora. Dzieło powstawało przy współudziale wybitnego wiolonczelisty Wilhelma Fitzenhagena – wirtuoz nanosił poprawki bezpośrednio na manuskrypt kompozytora. Czajkowski zgodził się na jego sugestie, choć raczej bez entuzjazmu, i w efekcie do dziś nie wiemy, jak wyglądała pierwotna wersja dzieła.
Wariacje to utwór efektowny, niezwykle wirtuozowski i błyskotliwy. Solista może tu wszechstronnie zaprezentować możliwości technicznie i brzmieniowe instrumentu. Melodyjny, łatwy do zapamiętania temat podlega przekształceniom w siedmiu wariacjach.
Utwór usłyszymy w wykonaniu Ivana Monighettiego, artysty-rezydenta Filharmonii Łódzkiej, który tego wieczoru będzie także pełnił funkcję dyrygenta. Będzie mu towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna FŁ. W programie koncertu znajduje się ponadto Adagio na wiolonczelę i orkiestrę z baletu Jasny strumień Dymitra Szostakowicza oraz Symfonia G-dur nr 92 Oksfordzka Józefa Haydna.

Ivan Monighetti – wiolonczela

Ivan Monighetti – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Dymitr Szostakowicz - Adagio na wiolonczelę i orkiestrę