Wrzesień '18

Koncert symfoniczny

30 maja 2014, 19.00

Od jednogłosowych śpiewów cerkiewnych, poprzez opery Michała Glinki i symfonie Piotra Czajkowskiego, aż po wybujały ekspresjonizm Aleksandra Skriabina – muzyka rosyjska jest niezwykle różnorodna, ale jednocześnie posiada znaczące cechy wspólne: bogactwo melodyki, wyrazistą uczuciowość oraz melodyczne i harmoniczne wpływy sztuki cerkiewnej. Program koncertu muzyki rosyjskiej otwierają Tańce połowieckie, najsłynniejszy fragment z jedynej opery Aleksandra Borodina – Kniazia Igora.
Borodin, podobnie jak inni kompozytorzy Potężnej Gromadki, dążył do stworzenia narodowej muzyki rosyjskiej z wykorzystaniem elementów folkloru. Inaczej Piotr Czajkowski – on, niczym jego imiennik car Piotr Wielki, chciał otworzyć Rosję na świat i rozwijał głównie zdobycze artystów zachodnich. Wiele zawdzięcza mu rosyjska muzyka symfoniczna. Jej historię współtworzył też Dymitr Szostakowicz, uznawany za jednego z największych symfoników XX wieku. Dziś, gdy dużo uwagi poświęcamy Rosji ze względów politycznych, warto przyjrzeć się także jej sztuce, bo może ona powiedzieć nam wiele o ludziach zamieszkujących Imperium.

Konstantin Scherbakov – fortepian

Konstantin Chudovsky – dyrygent