luty '18

Koncert symfoniczny

8 maja 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Cykl 10 miniatur fortepianowych „Obrazki z wystawy” (1874) rosyjskiego kompozytora Modesta Musorgskiego szczególną popularność zyskał w wersji orkiestrowej, zinstrumentowanej przez innego wielkiego twórcę, Francuza Maurice’a Ravela. Inspiracją dla cyklu była wystawa akwarel i rysunków Wiktora Hartmanna, zorganizowana w lutym 1874 roku, niedługo po jego niespodziewanej i przedwczesnej śmierci. Musorgski, zaprzyjaźniony ze starszym o pięć lat malarzem, mocno przeżył jego odejście. Postanowił oddać mu muzyczny hołd i skomponował „Obrazki…”.
Elementem wiążącym poszczególne części dzieła jest Promenada, ilustrująca przechodzenie kompozytora od jednego obrazu do drugiego, jego zadumę, żal z powodu straty przyjaciela, a zarazem sytuację zwiedzającego wystawę: niezdecydowanie, w którą stronę się zwrócić, przed którym obrazem zatrzymać na dłużej. Kompozytor poświęcił po jednej miniaturze 10 pracom Hartmanna, które wywarły na nim największe wrażenie, przenosząc na utwory tytuły ich malarskich pierwowzorów. Muzycznie zobrazował m.in. niezdarnie skaczącego gnoma, stary zamek, pod którym trubadur śpiewa rzewną pieśń, igraszki dzieci w paryskich Tuileriach czy harce kurcząt w skorupkach zainspirowane szkicami Hartmanna wykonanymi do baletu „Trilby”.

Kolja Blacher - skrzypce

Alexander Anissimov – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Michaił Glinka - Uwertura do opery „Rusłan i Ludmiła”,