Kwiecień '18

Koncert symfoniczny

17 października 2014, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

„Miłość do jego muzyki nie podlega działaniu czasu. Dopóki będzie żyć sztuka muzyczna, muzyka Chopina zawsze będzie w niej zajmować jedno z pierwszych miejsc” – twierdził rosyjski pianista, Aleksander Goldenweiser. Z jego słowami zgodzi się każdy miłośnik muzyki fortepianowej. Kompozycjami, których echa jako jedne z pierwszych rozbrzmiewają nam w pamięci, gdy pomyślimy o Chopinie, są jego koncerty fortepianowe. Pierwszy z nich, e-moll, podczas swojej drugiej wizyty w Filharmonii Łódzkiej, wykona Jan Lisiecki. Mimo młodego wieku artysty (urodził się w 1995 r. w kanadyjskim Calgary), krytycy od kilku lat nazywają go „arystokratą fortepianu” i doceniają za dojrzałe, „poetyckie i obdarzone wyobraźnią” interpretacje. Koncert fortepianowy e-moll zajmuje w jego repertuarze miejsce szczególne. To właśnie to dzieło znalazło się na jego debiutanckiej płycie z 2010 r., zrealizowanej w ramach festiwalu „Chopin i jego Europa”. Zaprezentowane tam wirtuozeria i wrażliwość pianisty, zostały docenione nie tylko przez melomanów – płyta otrzymała renomowaną francuską nagrodę „Diapason d’Or”. Podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej artyście towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna FŁ pod batutą Daniela Raiskina. Oprócz koncertu Chopina usłyszymy V koncert fortepianowy Es-dur „Cesarski” Beethovena oraz Uwerturę „Francesca da Rimini” Piotra Czajkowskiego.

Jan Lisiecki – fortepian

Daniel Raiskin – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Ludwig van Beethoven - V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 „Cesarski"