Październik '18

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
8
9
11
12
13
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
22
24
25
 
 
 
29
31
1
2
3
4
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Koncert symfoniczny

15 maja 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

 „Koncert fortepianowy a-moll op. 16” i muzyka do „Peer Gynta” to kompozycje Edwarda Griega tak dobrze znane publicz­ności, że chyba nie trzeba ich przedstawiać. Jasne barwy harmoniczne „Koncertu”, liryzm i nastrojowość w połączeniu z entu­zjazmem młodości sprawiły, że ma on wielu miłośników. Solistką będzie wielokrotnie nagradzana, występująca w Europie or­miańska pianistka Marianna Shirinyan.
Zupełnie inny charakter ma dzieło Sergiusza Prokofiewa – stworzył on muzykę do filmu „Aleksander Newski” Eisensteina (którego tematem jest zwycięstwo ruskiego knia­zia Aleksandra nad niemieckim najeźdźcą w XIII w.), a następnie przekomponował ją do postaci symfonicznej kantaty. Powstałe 7-częściowe dzieło jest, jak określano, „syntezą muzyki ilustracyjno-filmowej, symfoniki programowej, opery i pieśni”. Kantata odniosła duży sukces i znalazła się w stałym repertuarze koncertowym kom­pozytora. Pieśń z części VI, która stanowi pożegnanie poległych bohaterów, usłyszymy w arcymistrzowskim wykonaniu Ewy Podleś. Jak można przeczytać na blogu operowym, „daje wrażenie, że nigdy nikt lepiej tego nie zaśpiewa (…) Cudowna muzyka, boskie wykonanie!”

Wykonawcy:

Ewa Podleś – kontralt, Marianna Shirinyan – fortepian

Daniel Raiskin – dyrygent

Dawid Ber – przygotowanie chóru, Janusz Siadlak – przygotowanie chóru,
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Chór Filharmonii Częstochowskiej
 

Program:

Edward Grieg - Suita orkiestrowa „Peer Gynt” (wybór)

Edward Grieg - Koncert fortepianowy a-moll op. 16

Sergiusz Prokofiew - Kantata „Aleksander Newski” op. 78 na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę

Q
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.