Sierpień '18

KONCERT SYMFONICZNY

8 czerwca 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Piotr Matwiejczuk – początek g. 18.15.

Wstępem do koncertu będzie uwertura do jedynej i mało znanej opery Roberta Schumanna „Genowefa” – kompozytor napisał i muzykę, i jej libretto. Do twórczości Schumanna nawiązywał Edvard Grieg – usłyszymy jego słynny Koncert fortepianowy a-moll (1868), w którym solistką będzie rosyjska pianistka Lilya Zilberstein. Międzynarodową sławę zapewniło jej zwycięstwo w Konkursie Busoniego w Bolzano (1987). Koncertowała w całej Europie i na innych kontynentach, współpracując z zespołami takimi jak Chicago Orchestra, London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Milan Scala Orchestra, Staatskapelle Dresden. Lilya Zilberstein często występuje w duecie z Marthą Argerich. Od 1990 r. mieszka w Niemczech.
Druga część wieczoru upłynie pod znakiem muzyki Siergieja Rachmaninowa, który za ważne osiągnięcie uważał swoją III Symfonię a-moll. Jednak ani krytyków, ani amerykańskiej publiczności nie zachwyciło dzieło, którego prawykonanie odbyło się w Filadelfii, pod dyrekcją Leopolda Stokowskiego (1936). Symfonia uchodzi pod względem melodycznym za bardzo „rosyjską” – zawiera odwołania do motywów cerkiewnych i ludowych.
Koncert poprowadzi Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej.

Lilya Zilberstein – fortepian

Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrektor Artystyczny FŁ

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

R. Schumann - Uwertura do opery „Genowefa” op. 81