Sierpień '18

KONCERT SYMFONICZNY

11 maja 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

W pierwszej części koncertu usłyszymy ilustrację muzyczną Georgesa Bizeta do „Arlezjanki”. W 1872 r. Bizeta poproszono o skomponowanie muzyki do sztuki Alphonse’a Daudeta „Arlezjanka”. Kompozytor zanurzył się w świat namiętności śródziemnomorskiego Południa (tytułowa bohaterka to mieszkanka Arles w Prowansji) o destrukcyjnej sile – powstał cykl miniatur, pierwotnie przeznaczony na chór i mały zespół teatralny. Napisana przez znakomitego melodystą i kolorystę muzyka przyciągała uwagę i XIX-wiecznym Paryżanom przeszkadzała w odbiorze przedstawienia. Bizet ułożył z niej 4-częściową suitę na orkiestrę, która zyskała natychmiastowe powodzenie. Po śmierci kompozytora, jego przyjaciel Ernest Guiraud ułożył drugą suitę, w skład której wchodzi popularna Farandola.
Po przerwie w krainę baśni wprowadzi słuchaczy muzyka Maurice’a Ravela do opery „Dziecko i czary”. Powstawała przez kilka lat. Najpierw miał to być balet dla córki znanej pisarki Colette, która jest autorką libretta. Jednak opera „Dziecko i czary” (prapremiera w Monte Carlo, 1925) nie jest przeznaczona dla dzieci. Inscenizacja nastręcza sporo trudności, toteż dzieło bardziej znane jest z nagrań i wykonań estradowych.
Ravel zaczął pisać „Dziecko i czary”, kiedy służył na jednym z frontów I wojny jako kierowca ciężarówki. W fantazji tej śpiewają meble, zwierzęta i ogień, a niegrzeczny chłopiec odkrywa moc współczucia i przebaczenia dzięki zaczarowanej Wiewiórce. W burzliwych i tragicznych czasach, gdy powstawało to dzieło, dorośli czuli pokusę ucieczki w świat baśni, czarów i ułudy.

Grzegorz Wierus – dyrygent

Dawid Ber – przygotowanie chóru

Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ

G. Bizet - I i II Suita z Arlezjanki