Wrzesień '18

Koncert symfoniczny

16 stycznia 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Od połowy XIX do wczesnych lat XX wieku walc był bardzo popularnym tańcem. Rozbrzmiewał na balach wyższych sfer, na spotkaniach towarzyskich i przy wielu innych okazjach. Poemat symfoniczny „La Valse” z 1920 r. to utwór, którego Ravel początkowo wcale nie planował. W 1906 r. zaczął szkicować utwór zatytułowany „Wien”, który miał być hołdem złożonym pamięci zmarłego siedem lat wcześniej, króla walca, Johanna Straussa. Te plany pokrzyżowało mu jednak niespodziewane nadejście wojny. Po doświadczeniach wojennych Ravel nie potrafił odnaleźć już ducha oryginalnego pomysłu. W pierwszych szkicach „La Valse”, zamówionego przez dyrektora słynnych Baletów Rosyjskich, Siergieja Diagilewa, Ravel postanowił wykorzystać fragmenty rozpoczętego przed wojną utworu „Wien”. Gdy przysłuchamy się poematowi przyznamy, że nie bez powodu kompozytor określał swój utwór jako apoteozę walca wiedeńskiego. Opatrzył go również komentarzem: „Wyobraziłem sobie walc tańczony w imperialnym pałacu w 1855 roku. Jak przez kłębiące się mgły widać przelotnie tańczące walca pary. Stopniowo rozpraszają się obłoki i można dostrzec olbrzymią salę, wypełnioną wirującym tłumem”. Podczas koncertu Orkiestrę FŁ poprowadzi izraelski dyrygent Noam Zur.

Barbara Rogala - sopran, Joanna Markowska - sopran, Renata Bilecka - alt

Noam Zur – dyrygent

Dawid Ber – przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Chór Mieszany Filharmonii Łódzkiej